Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2011

Η παράδοση έχει "ερυθρόλευκο" χρώμα

Ο Ολυμπιακός μετράει 15 νίκες στα τελευταία 20 ματς με τον ΠΑΟΚ πετυχαίνοντας περίπου δύο γκολ σε κάθε παιχνίδι!!
Ντέρμπι; Πιο ντέρμπι; Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Κυριακή ένα ακόμα καλό «πελάτη» με στόχο να πετύχει την 16η νίκη στα τελευταία 20 παιχνίδια, είτε στο Καραϊσκάκη, είτε στο ΟΑΚΑ. Η υπεροχή του Ολυμπιακού είναι συντριπτική έναντι του δικεφάλου του Βορρά, καθώς από το 1995 και έπειτα, σε είκοσι εντός έδρας παιχνίδια δηλαδή, μετράει ήδη 15 νίκες, ενώ υπάρχει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες.
Η παράδοση είναι συντριπτική και στα γκολ καθώς οι ερυθρόλευκοι πετυχαίνουν περίπου δύο γκολ σε κάθε ματς με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ με την στατιστική να λέει, 39 γκολ υπέρ σε 20 ματς και 16 τέρματα κατά.
Ο πρώτος μεταξύ μας αγώνας διεξήχθη την 1η Φεβρουαρίου του 1931, όπου σημειώσαμε και την πρώτη μας νίκη, κερδίζοντας με 3-1. Η νίκη είχε τη σφραγίδα των Ανδριανοπουλαίων, αφού ο Λεωνίδας πέτυχε το πρώτο γκολ στο 43ο λεπτό, ο Γιώργος το δεύτερο στο 72ο λεπτό και ο Ντίνος το τρίτο στο 80ό λεπτό - για τον ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει στο 47' ο Παπαϊδορδανίδης.
Η μεγαλύτερη νίκη που έχουμε πετύχει ως γηπεδούχοι επί του ΠΑΟΚ είναι το 6-0 για την 28η αγωνιστική της σεζόν 1961-1962 (03/06/1962), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σιδέρη που πέτυχε τέσσερα γκολ (τα άλλα δύο ο Στέλιος Ψύχος). Να σημειωθεί τέλος ότι 14 συνεχόμενες νίκες είναι το μεγαλύτερο σερί μας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, από τις 12/11/1989 (στην αλήστου μνήμης τεσσάρα - 4-0 - μετά… ξύλου) μέχρι και τις 23/02/2003 και μια άλλη τεσσάρα, το 4-3 στη Ριζούπολη. Μια παράδοση που έσπασε τη σεζόν 2003-2004, όταν χάσαμε στο γήπεδο της Ριζούπολης με 1-2 στις 11/01/2004 για τη 16η αγωνιστική.