Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2011

Καλώς τα παιδιά 3-0

Με γκολ των Παιδάκη, ο Σταμογιάννου και ο Ρουγκάλα οι Νέοι του Θρύλου «πάτησαν» αυτούς του ΟΦΗ στο Ρέντη 3-०...Η ανωτερότητα, με την κατοχή και την καλή κυκλοφορία της μπάλας επιβραβεύθηκε και οι Νέοι του Θρύλου επιβλήθηκαν του ΟΦΗ με 3-0στο Ρέντη, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague κάτω των 20 ετών...Οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 9ʼ και οι Κρητικοί απάντησαν στο 20ʼ με δοκάρι, έπειτα από στημένη φάση, κόντρα στη ροή του αγώνα।Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν επηρεάστηκε από τη φάση, συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει διαδρόμους για τα αντίπαλα καρέ έχοντας την κυριαρχία του ματς... Τελικά, σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο, λίγο πριν το ημίχρονο (40ʼ), ο Παιδάκης πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του αντίπαλου γκολκίπερ σε τετ α τετ και έγραψε το 1-०... Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που συνέχιζε να έχει την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και τελικά κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα. Αρχικά, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν πέναλτι με τον Βαλεριάνο, στο 66ʼ, μέχρι να «κλειδώσουν» τη νίκη τους. Αυτό έγινε με τον Σταμογιάννο στο 74ʼ με κεφαλιά που έκανε σε σέντρα του Λυκογιάννη και τον Ρουγκάλα στο 85ʼ, που διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Το τελευταίο γκολ, ήταν μάλιστα εντυπωσιακό με σουτ στην κίνηση από τον νεαρό αμυντικό, έπειτα από φάουλ του Σούκια. Ένα λεπτό πριν το τελικό σφύριγμα τραυματίστηκε ο Βαλεριάνος. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 13 βαθμούς. Ολυμπιακός: Βλάχος, Σιώπης, Βαλεριάνος, Σούλης, Ρουγκάλας, Σταμογιάννος, Γκόγκιτς (75ʼ Βουτσιώτης), Λυκογιάννης (80ʼ Λύρας), Παιδάκης (68ʼ Δημακάκος), Σούκιας και Ιωαννίδης.