Κυριακή 29 Απριλίου 2012

«5/5» από το 2005 ο Ολυμπιακός!

Παράδοση έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια στο Κύπελλο ο Ολυμπιακός, μια και ο χθεσινός ήταν ο 5ος σερί νικηφόρος τελικός, από το 2005 και μετά! Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν τη δική τους καλύτερη επίδοση, η οποία καταγράφηκε την πενταετία 1957-61.
Μόλις για τρίτη φορά στην 80χρονη ιστορία του θεσμού ο τελικός του Κυπέλλου κρίθηκε στην παράταση! Πριν από χθες, είδαμε να συμβαίνει για τελευταία φορά κάτι τέτοιο το 1995, όταν ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 την ΑΕΚ, με τον Βαζέχα να μετατρέπει σε γκολ στο 118' το... περίφημο πέναλτι που είχε καταλογίσει ο διαιτητής Μπάκας. Ο πρώτος τελικός που κρίθηκε στην παράταση ήταν ο επαναληπτικός του 1949. Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 2-1, χάρη σε γκολ του Πατάκα στο 105'