Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Η άμυνα φέρνει χαμόγελα

Αυτό που μένει στον Ολυμπιακό από τον αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, εκτός φυσικά από τη νίκη, είναι ότι αν δεν παίζει άμυνα η ομάδα τότε δεν μπορεί να πάρει αυτό που θέλει μέσα στο παρκέ! Οι «ερυθρόλευκοι» όταν αποφάσισαν να πιέσουν τον αντίπαλό τους και να μην αφήσουν τους Τούρκους να κάνουν το παιχνίδι τους, τότε πήραν τη νίκη. Πιο πριν ο Ολυμπιακός είχε δώσει το δικαίωμα στη Φενέρ να πάρει μία διαφορά στο ματς μέχρι και οκτώ πόντους έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά εκείνη τη στιγμή οι Πειραιώτες «ξύπνησαν» έπαιξαν δυνατή άμυνα και πίεσαν τη Φενέρ σε όλο το γήπεδο με συνέπεια οι Τούρκοι να μην μπορούν να φτάσουν στο καλάθι και το 69-61 υπέρ των Τούρκων έγινε 78-73 υπέρ του Ολυμπιακού. Δηλαδή μέσα σε περίπου έξι λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν μόλις 4 πόντους και έβαλαν 17!