Παρασκευή 29 Μαρτίου 2013

«Ξύπνησε» και πήρε τη νίκη...

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στη Φενέρ με σκορ 78-73 μέσα στην Τουρκία και έτσι συνεχίζει τον... δρόμο του για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλά στο παρκέ, με τους Σπανούλη και Παπανικολάου να βάζουν γρήγορα την ομάδα «οδηγό» στο σκορ με 2-5 και 6-7 στη συνέχεια, αλλά και τον Σερμαντίνι- που ξεκίνησε στην «πεντάδα»- να κάνει καλή δουλειά στο πίσω μέρος. Η Φενέρ, δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει, με τον Σάτο κυρίως αλλά και τον Σαβάς να της δίνουν ακόμα και το προβάδισμα με 11-7, ωστόσο οι Πειραιώτες είχαν «απαντήσεις».
Είδαν ότι δεν τους βγήκαν τα σουτ από τα 6.75μ. (1/4 τριπ.) και με καλή κυκλοφορία αλλά και αυτοσυγκέντρωση βρήκαν αρχικά τον Σερμαντίνι στη ρακέτα (που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει 11-11) ενώ στη συνέχεια Πρίντεζης αλλά και Πάουελ διεύρυναν το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού σε 2-12 για να κλείσουν το 1ο δεκάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα με 13-19. Η Φενέρ με το «καλημέρα» στο 2ο δεκάλεπτο με αρκετή δόση τύχης (δύο σουτ μακρινά στην εκπνοή) κατάφερε ένα επιμέρους σκορ 9-2 κάνοντας το 22-21, ωστόσο με την είσοδο στο παρκέ των Σπανούλη και Λο, ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά ρυθμό. Ο Περπέρογλου έδωσε λύσεις στην επίθεση, ενώ μετά από τεχνική ποινή στον Πεκέρ (διαμαρτύρονταν συνεχώς) Χάινς και Σπανούλης σφράγισαν ένα 7-0 σερί για το 22-28 (στο 14΄).
Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια απώλεσαν την συγκέντρωσή τους, έκαναν λάθη (7) και έχασαν άμυνες ιδίως μέσα στη ρακέτα τους, με αποτέλεσμα ο Πεκέρ κυρίως αλλά και ο Πρέλτζιτς, να τρέξουν ένα 8-0 σερί για το 30-28. Ο Αντιτς, έδωσε ανάσα από τα 6.75μ., τον ακολούθησε ο Λο με το αγαπημένο του ντράιβ, ωστόσο οι αδράνειες στην άμυνα δεν… άφησαν την ομάδα, με αποτέλεσμα οι Σαβάς και Ερμίς με τη λήξη του χρόνου να κλείσουν το Α΄ 20άλεπτο με 34-33. Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά και στο 3ο δεκάλεπτο, σε αντίθεση με τη Φενέρ με τον Κάραμαν να σημειώνει 6 πόντους και κάνει ζημιά στον Ολυμπιακό (41-36). Ο Αντιτς βέβαια με δύο απανωτά τρίποντα έκανε το 41-42, ωστόσο υπήρχε εμφανές πρόβλημα στην άμυνα αλλά και στο ριμπάουντ, με τους Τούρκους να έχουν κερδίσει 10 επιθετικά και τον Ολυμπιακό μηδέν. Σπανούλης και Παπανικολάου, με δύο τρίποντα  έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 47-48 ενώ ο νεαρός φόργουορντ των «ερυθρόλευκων» είχε τις λύσεις απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων καθώς με πέντε ακόμα πόντους σερί (13 στο 3ο δεκ.) έκανε το 53-56 στο κλείσιμο της 3ης περιόδου. Η Φενέρ με ένα γρήγορο 6-0 στο 4ο δεκάλεπτο πήρε κεφάλι εκ νέου στο σκορ με 59-56, ενώ στη συνέχεια με πέντε σερί πόντους του Ονάν διαμόρφωσε σε 64-58. Ο Περπέρογλου, από τα 6.75μ. έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, ωστόσο Ονάν και Σαβάς, εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των φιλοξενούμενων, ανέβασαν ακόμα και στο +8 (69-61). Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε δια χειρός Πρίντεζη (με γκολ-φάουλ), ο οποίος μαζί με τον Περπέρογλου αλλά και ένα τρίποντο του Σπανούλη, σημείωσαν ένα 10-0 σερί με αποτέλεσμα να προσπεράσουν στο σκορ με 69-71, 2:24 πριν το φινάλε. Ο Μακάλεμπ απάντησε γρήγορα στο 1΄.16΄΄ στο τρίποντο του Λο (χρειάστηκε το instant replay), μειώνοντας σε 71-74. Ο Σπανούλης με μία βολή στα 22ʼʼ  έκανε το 71-75 ωστόσο ο Χάινς στη συνέχεια με ένα μεγαλοπρεπή μπλοκ στον Σαβάς ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη. Μία βολή του Πρίντεζη ήταν αρκετή (71-76 στα 9ʼʼ) με τον υπαρχηγό να με την εκπνοή να κάνει με λέι απ το 73-78.