Δευτέρα 29 Απριλίου 2013

Διαλύει τις επαρχιακές ομάδες στον τελικό

Την Κυριακή το βράδυ ο Ολυμπιακός πήρε και τυπικά την πρόκριση κόντρα στον Πανθρακικό και έτσι θα διεκδικήσει την κούπα από τον Αστέρα Τρίπολης στις 11/05 στο ΟΑΚΑ. Για έκτη φορά στην ιστορία του λοιπόν (!) οι Πειραιώτες θα κοντραριστούν σε τελικό Κυπέλλου με ομάδα της επαρχίας και αυτό που έχει ιδιαίτερη σημασία είναι ότι τις προηγούμενες πέντε οι «ερυθρόλευκοι» έχουν επικρατήσει και μάλιστα... άνετα (3 φορές με Δόξα Δράμας, και από μία με ΟΦΗ και Πιερικό). Αυτό θα επιδιώξουν και τώρα. Να πάρουν ακόμη έναν τελικό και να φτάσουν τα 26 Κύπελλα και τα 16 νταμπλ.
Αναλυτικά οι 5 τελικοί με ομάδες της επαρχίας:
•    1989-90: Αντίπαλος ήταν ο ΟΦΗ και το ματς είχε γίνει στο ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει 4-2 και τα γκολ είχαν πετύχει οι Τσαλουχίδης (12ʼ, 69ʼ) και Ντέταρι (29ʼ πεν., 90ʼ). Για τον ΟΦΗ σκόραραν οι Βλαστός (48ʼ), Τσίμπος (53ʼ).
•    1962-63: Αντίπαλος ήταν ο ο Πιερικός και ο αγώνας ήταν στο γήπεδο της Λεωφόρου. Εκεί ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε την παραμικρή δυσκολία και «καθάρισε»  τον Πιερικό με σκορ 3-0. Μάλιστα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, οι Πειραιώτες είχαν ήδη… σηκώσει την κούπα, αφού το σκορ ήταν 2-0 από τα γκολ των Πολυχρονίου (28ʼ), Παπάζογλου (38ʼ). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σιδέρης στο 65ʼ.
•    1958-59: Αντίπαλος η Δόξα Δράμας! Τότε, οι Πειραιώτες είχαν επικρατήσει με 2-1 και με ανατροπή. Ο Γεωργιάδης 2 λεπτά μετά την έναρξη του βʼ μέρους είχε κάνει το 1-0 για την Δόξα, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και άμεσα μάλιστα. Στο 52ʼ ο Υφαντής έκανε το 1-1 και ο Μπέμπτης στο 59ʼ «έγραψε» το τελικό 2-1!
•    1957-58: Αντίπαλος ξανά η Δόξα Δράμας και ο αγώνας είχε γίνει στο Καραϊσκάκη, με τον Θρύλο να κατακτάει την κούπα εντυπωσιακά, επικρατώντας 5-1. Γκαβέζος (22ʼ), Μπέμπης (43ʼ), Πολυχρονίου (63ʼ, 87ʼ) και Υφαντής (89ʼ) πέτυχαν τα γκολ του Θρύλου, ενώ για την Δόξα Δράμας είχε σκοράρει ο Ναλμπάντης (52ʼ), έχοντας κάνει το 3-1!
•    1953-1954:  Πρώτος τελικός με επαρχιακή ομάδα ήταν τη σεζόν 1953-54 και ο Ολυμπιακός τότε στο γήπεδο της Λεωφόρου, είχε επικρατήσει με 2-0.Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, οι Πειραιώτες είχαν φροντίσει να «καθαρίσουν» την κούπα, ώστε να παίξουν ελεύθερα για τη συνέχεια. Συγκεκριμένα, στο 31ʼ ο Δρόσος είχε κάνει το 1-0 και επτά λεπτά αργότερα ο Δαρίβας είχε διαμορφώσει το τελικό 2-0. Ετσι, ο Ολυμπιακός είχε πάρει το πρώτο του Κύπελλο κόντρα σε επαρχιακή, το οποίο ήταν και το πέμπτο της ιστορίας του και 4ο διαδοχικό.