Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

Νίκη-θρίλερ με Μπάγερν

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην πρώτη φάση των ομίλων της Euroleague 2013-2014 σημείωσε ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 88-83 μετά από ματς-θρίλερ της Μπάγερν Μονάχου. Ο Ολυμπιακός έδειξε και το καλό και το κακό του πρόσωπο στο σημερινό ματς, όμως έδειξε και χαρακτήρα Πρωταθλητή στο τέλος και από το -5 λίγα λεπτά πριν τη λήξη, με σερί 12-0 πέρασε μπροστά και έστω και δύσκολα έφτασε στη νίκη. Και όλα αυτά δίχως τον Βασίλη Σπανούλη αφού ο "αρχηγός" ήταν σε άσχημη βραδιά και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά έμεινε στον πάγκο. Εξαιρετικοί οι Ντάνστον, Μάντζαρης και πολύτιμος ο Σλούκας.
ΧΑΛΑΡΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Ο Ολυμπιακός είχε πεντάδα τους Λο, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον. Ο Αμερικανός ήταν "ζεστός" στα πρώτα λεπτά και συνδέθηκε με το καλάθι αρκετές φορές, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 9 πόντους και 4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Ο Ολυμπιακός παρά το προβάδισμα με 13-7 δεν κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά και παρά τους 8 πόντους του Σπανούλη, οι Γερμανοί έμειναν σχετικά κοντά στο σκορ με 25-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
"ΜΙΛΗΣΕ" Ο ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ
Σαφώς καλύτερος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σλούκα, Μάντζαρη και Λοτζέσκι τριάδα στην περιφέρεια να παίζουν πιεστική άμυνα και να βρίσκουν το δρόμο για το καλάθι. Ο Βαγγέλης πήρε το... όπλο του και σκόραρε από τα 6.75 με μεγάλη συνέπεια ενώ και ο Ματ είχε επιθετική συνεισφορά με αποτέλεσμα το +10 και 32-22 λίγο μετά το ξεκίνημα να είναι φυσικό επόμενο. Στα θετικά του αγώνα και η ολιγόλεπτη συμμετοχή του Μπέγκιτς, ο οποίος μπήκε στη δεύτερη περίοδο και πήρε χρόνο άσχετα αν φάνηκε αρκετά πίσω σε ετοιμότητα. Χαλάρωση στην άμυνα και καλάθια των Γερμανών έφεραν το 42-38, όμως ο Θρύλος με τον Μάντζαρη να "πυροβολεί" ξανά, έστειλε τη διαφορά στο ημίχρονο 47-39. ΕΠΗΛΘΕ... ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ
Και ενώ όλα έδειχαν ότι είτε εύκολα είτε δύσκολα ο Ολυμπιακός θα έπαιρνε διαφορά και θα καθάριζε το ματς, στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου εμφανίστηκε το "φάντασμα" του Ολυμπιακού στο παρκέ. Οι Βαυαροί έκαναν ένα 0-5 και μείωσαν στο ξεκίνημα σε 47-44 όμως ο Ολυμπιακός με τους Λοτζέσκι, Ντάνστον και Σλούκα σε καλή βραδιά, έβαλε τους Γερμανούς στα καλάθια και έφτασε στο 66-51. Εκεί επήλθε το μπλακ άουτ. Άμυνα με τα μάτια, καμία πίεση στη μπάλα, χαμένα ριμπάουντ, άστοχες επιλογές στην επίθεση και 0-15 για τη Μπάγερν με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 66-66.
ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΓΟ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΕΥΡΩΠΗΣ
Εκτός πλάνου επίθεσης ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τους παίκτες να κοιτάνε ο ένας τον άλλο και τους Γερμανούς να σκοράρουν, το σκορ έφτασε μέχρι το 71-76 στο 34'. Κάπου εκεί άρχισε να "ξυπνάει" ο Ολυμπιακός και με τον Ντάνστον να κερδίζει ριμπάουντ και να βάζει καλάθια, τον Πρίντεζη να σκοράρει τέσσερις πόντου σερί, τον Λοτζέσκι με γκολ φάουλ στον αιφνιδιασμό και τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός έκανε σερί 12-0 και έφτασε στο 83-76. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς είχε τελειώσει, τρίποντο και γκολ-φάουλ για τους Γερμανούς, έφεραν το παιχνίδι στον πόντο 83-82 στα 27'' πριν το τέλος. Ο Λοτζέσκι ευστόχησε σε μία μόνο βολή για το 84-84, ο Σάφαρτσικ στα 14’’ επίσης σε μια για το 84-83 και ο Σλούκας με 2/2 έγραψε το 86-83. Ο Ντιλέινι επιχείρησε τρίποντο, ο Πρίντεζης πήρε το φάουλ και με 2/2 από τις βολές έγραψε το 88-83.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 47-39, 66-66, 88-83 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λο, Ντάνστον 19 (8 ριμπάουντ), Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Σίμονς, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 13 (12 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 12 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 17.
ΜΠΑΓΕΡΝ Μ. (Πέσιτς): Τράουτμαν 2, Χάμαν, Σάφαρτσικ 7 (2), Στάιγκερ, Μπέντσινγκ 9, Τζέντοβιτς 13, Τσίπσερ, Ντιλέινι 20 (1), Ιντμπίχι 10, Σάβοβιτς 7 (9 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (1), Μπράιαντ 4.