Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013

Δουλεύει η μηχανή

Αυτό είναι το έκτο παιχνίδι που σκοράρει ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και, όπως συνέβη στις υπόλοιπες πέντε περιπτώσεις, ο αντίπαλος δεν γλίτωσε με κάτω από 4 γκολ.
Στο παιχνίδι της Άμφισσας το θέμα διευθετήθηκε από το ημίχρονο το γεγονός ότι αν ο Ολυμπιακός βρει σκορ νωρίς τότε θα του δώσει και θα καταλάβει. Ο Φωκικός ήταν «θύμα» της στατιστικής και στο πρώτο παιχνίδι, όταν ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει νωρίς και είχε φθάσει στη νίκη με σκορ 5-1. Το αποτέλεσμα της «σειράς» με τον Φωκικό ήταν το εντυπωσιακό 4-10.
Ο Ολυμπιακός έχει νικήσει τον Λεβαδειακό με σκορ 0-5, την Ξάνθη 4-0, τη Βέροια 6-0 και τον ΟΦΗ, την Κυριακή, με σκορ 5-1. Με τον Φωκικό δέχθηκε τα περισσότερα γκολ σε ματς για εγχώριες διοργανώσεις έως τώρα. Πάντως, οι Εντινγκά για τη λόμπα και, κυρίως, Παπασάββας, ο οποίος πέτυχε ονειρώδες γκολ, θα θυμούνται αυτό το παιχνίδι.