Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2014

«Καθάρισε» ο Σπανούλης

Μετά από αγώνα-θρίλερ στη Λιθουανία ο οποίος κρίθηκε στην παράταση ο Ολυμπιακός επικράτησε της Νεπτούνας με 85-81 και έκανε το τρία στα τρία στην Euroleague. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βασίλης Σπανούλης με 34 πόντους και αρκετά κρίσιμα καλάθια τα οποία ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στον Θρύλο. Πολλά προβλήματα για τους ερυθρόλευκους σε άμυνα και επίθεση και παρ' ολίγον "καταστροφή" με αντίπαλο την ασθενέστερη ομάδα του ομίλου. Τέλος καλό όλα καλά, όμως τα λάθη που έγιναν πρέπει να προβληματίσουν τους Πειραιώτες και πρώτα απ' όλους τον Μίλαν Τόμιτς ο οποίος δεν ήταν σε καλή βραδιά και δεν "διάβασε" σωστά το παιχνίδι. Το παιχνίδι άρχισε με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό και να προηγείται με 15-17 στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σπανούλης είτε δημιουργούσε είτε εκτελούσε και έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει με οκτώ πόντους (30-38) στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η άμυνα των Πειραιωτών δεν ήταν αυτή που ήθελε ο Μίλαν Τόμιτς και έτσι η λιθουανική ομάδα κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να ισοφαρίσει με τη λήξη της περιόδου σε 55-55. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους, αλλά με εξαιρετική ομαδική άμυνα και τους Σπανούλη και Σλούκα να αναλαμβάνουν δράση στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Θρύλος πέρασε μπροστά. Η Νεπτούνας, όμως, ισοφάρισε και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο αρχηγός συνέχισε να φορτώνει με πόντους το καλάθι της λιθουανικής ομάδας, Πέτγουεϊ, Ντάνστον και Λοτζέσκι έκαναν αθόρυβη αλλά τρομερά ουσιαστική δουλειά και στο τέλος ο Θρύλος με δύο καλές άμυνες και όντας εύστοχος από τη γραμμή των βολών έφτασε στη νίκη με 81-85.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76, 81-85.
ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Μαζέικα 11 (1), Γκιρτζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαίλιους 16 (2), Γκάλντικας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14 (2), Βασούλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 9 (1τριπ, 7ριμπ), Χάντερ (3ριμπ), Ντάνστον 10 (5ριμπ), Σπανούλης 34 (6τριπ, 5ριμπ, 2κλεψ, 7ασ), Σλούκας 13 (2τριπ, 5ριμπ, 3ασ), Αγραβάνης 6 (1τριπ, 3ριμπ), Μάντζαρης (2ασ), Καββαδάς, Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 10 (2τριπ, 6ριμπ, 2ασ).