Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

Στο... ρελαντί 3-0 ο Θρυλος

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τη ΜΕΝΤ στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» και πανηγύρισε τη νίκη με 3-0 σετ, παραμένοντας μόνος πρώτος και αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague, έπειτα από 6 αγωνιστικές. Στο πρώτο σετ η ΜΕΝΤ πίεσε στο σερβίς και προηγήθηκε 10-6. Η καλή αρχή της ομάδας της Τούμπας δεν είχε άλλη συνέχεια καθώς ο Ολυμπιακός με κορυφαίους τους Ντιάτσκοφ, Τζελάτι πέρασε στην αντεπίθεση και «προσπέρασε» 1614 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ μέχρι το τέλος του σετ έφτασε εύκολα στο 1-0 (25-18).
Στο δεύτερο σετ ο Δημήτρης Καζαζης έβαλε στον αγώνα τους Σωτηρίου, Βολουδάκη αντί Ντιάτσκοφ, Στεφάνου. Η ΜΕΝΤ έκανε πολλά λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση έκαναν τρεις φορές λάθος θέσεις. Ο Ολυμπιακός «πυροβολούσε» από το σερβίς και το 25-13 ήρθε πολύ εύκολα διαμορφώνοντας το 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 4-3 αλλά με σερί 10-0 και τον Παναγιώτη Πελεκουδα στο σερβίς (σ.σ. είχε και 3 συνεχόμενους άσσους σε αυτό το διάστημα) έκανε το σκορ 13-4 και εκεί τελείωσε ουσιαστικά και ο αγώνας.
Η διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-18 σε 22΄
2ο σετ: 13-8, 16-9, 21-13, 25-13 σε 22΄
3ο σετ: 8-4, 16-5, 21-10, 25-13 σε 21΄
Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-13, 25-13) σε 65΄.
 *Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 11 άσσοι, 24 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν: 2 άσσοι, 20 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.
 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκολίτσης): Ντιάτσκοφ 3π. (2/3 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 50% υπ. άριστες), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Τζελάτης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 67% υπ., 33% άριστες), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (2/8, 4 άσσοι), Βολουδάκης (λ.- 33% υπ., 33% άριστες).