Σάββατο 30 Μαΐου 2015

Πρωταθλητής και στους έφηβους

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 1-0 του ΠΑΟΚ στον τελικό της Super League K17 που έλαβε χώρα το απόγευμα του Σαββάτου (30/05) στο γήπεδο του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και πανηγύρισε το τρίτο του τρόπαιο.Ο 7ος κατά σειρά τελικός του πρωταθλήματος κρίθηκε υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Μαυρογενίδη, χάρη στο απίθανο τέρμα από 25 και πλέον μέτρα που σημείωσε ο Κωνσταντίνος Χρήστου στο 82'.Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο του ημίχρονο με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος τους στην αμυντική λειτουργία φροντίζοντας να εξουδετερώνουν τα ατού των αντιπάλων.Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή της μπάλας, είχε τις περισσότερες τελικές και παρά το γεγονός ότι δεν δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες, βρήκε τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του δικεφάλου με την γκολάρα του Χρήστου λίγο πριν το φινάλε.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Μπέτσας, Φουάσης, Νικολάου, Ρέτσος, Χρήστου, Τζουμάκης (Τσιλίκης 54'), Λάμπρου, Βάρκας, Κηπουρός (Ξενιτίδης 80'), Κιρτζιαλίδης (Κουγιός 58')