Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

Κατοστάρα στην Τρίπολη

Σόου Ολυμπιακού στην Τρίπολη με εκπληκτικό μπάσκετ που είχε σαν αποτέλεσμα τη νίκη επί του Αρκαδικού με 60-103 για την 16η αγωνιστική της Basket League.
Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 15/16 και παραμένουν πρώτοι στη βαθμολογία δείχνοντας να ξεπερνάνε το ψυχολογικό βάρος της ήττας στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ.
Επανεμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου με τα ερυθρόλευκα μετά από δυόμιση χρόνια με τον "Air-Pap" να δείχνει σε καλή κατάσταση σημειώνοντας 7 πόντους και σίγουρα αγώνα με τον αγώνα θα μπει πιο ενεργά στα συστήματα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
Σούπερ ο Λοτζέσκι με 23 πόντους και αψεγάδιαστα στατιστικά καθώς δεν έχασε σουτ (4/4δ., 5/5τρ.) ενώ πολύ καλή απόδοση είχε ο Όντομ με 12π. και ο Στρόμπερι με 11π. δίχως φυσικά να υστερήσει κανείς.
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε δυνατά στο ματς και οι δύο ομάδες πήγαιναν δίπλα δίπλα στο σκορ μέχρι το 8-9 στο 5' όμως εκεί οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν τη γνωστή άμυνα και με σερί 0-9 έφτασαν στο +10 με 8-18 στο 8'. Σε αυτό το λεπτό μάλιστα έγινε και η επανεμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου, αγωνιζόμενος στην θέση "3", έχοντας τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο "4" και τον Ματ Λοτζέσκι στο "2". Το δεκάλεπτο έληξε με 10-25 για τον Ολυμπιακό με τον Λοτζέσκι να έχει πάρει... φωτιά.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο... γκάζι και με άξονα την εξαιρετική άμυνα έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Στο 13' το ταμπλό έδειχνε 11-31 και με τρίποντα από Όντομ και Σπανούλη η διαφορά έφτασε στο +30 με 21-51. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγείται με σκορ 23-51.
Στο δεύτερο μισό ο Ολυμπιακός έριξε το ρυθμό όμως ο Μιλουτίνοφ έκανε πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια και διατήρησε τους Πειραιώτες στο +30 με 27-57 στο 24'. Ο Αρκαδικός μείωσε με 9-2 σερί σε 36-59 όμως ο Στρόμπερι και ο Λοτζέσκι έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +28 με 36-64 στο 28'. Ο Ματ ήταν "καυτός" και με δύο σερί τρίποντα και ασίστ οδήγησε τον Θρύλο στο νταμπλ σκορ με 36-72 στο 29' για να λήξει το δεκάλεπτο με 39-75.
Απίστευτα ποσοστά από το τρίποντο για τον Θρύλο και στην τέταρτη περίοδο με τον Λοτζέσκι να φτάνει τα 5/5 στο ματς και τους Μάντζαρη, Παπανικολάου να ακολουθούν με αποτέλεσμα ο Θρύλος να φτάσει και στο +39 με 47-86 στο 33'. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους ερυθρόλευκους να πιάνουν την 100άρα και να παίρνουν τη νίκη με το επιβλητικό 60-103.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Βαν Όστρουμ 12 (2), Κοψαύτης 7 (1), Στεφανίδης 4, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης 6, Λίτζιον 8, Καραμαλέγκος, Κωνσταντίνου, Μπράουν 2, Νουούτινεν 14 (4), Λι 4, Σταματόπουλος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 11 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 9 (3), Τζόνσον-Όντομ 12 (2), Χάντερ 2, Παπαπέτρου 9 (1), Τσαϊρέλης 7 (1), Λοτζέσκι 23 (2), Παπανικολάου 7 (1), Αθηναίου 2.