Τρίτη 31 Μαΐου 2016

Κόντρα στους... κανόνες ο Ολυμπιακός

Κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του αλλά ο Ολυμπιακός φρόντισε να πάει κόντρα σε κάποιους από αυτούς που διέπουν τους τελικούς των πλέι-οφ της Basket League κάτι που ισχύει συνολικά για τη φετινή σειρά.
Οι ερυθρόλευκοι έγιναν η 4η ομάδα στις 24 σειρές τελικών που έχασε τον πρώτο αγώνα αλλά πήρε τον τίτλο ενώ αυτή ήταν η πρώτη φορά στην οποία σημειώθηκαν τρία «διπλά». Αναλυτικά:
*** Πριν τη φετινή σειρά τελικών, το 86,95% των ομάδων που είχε κάνει το 1-0 πήρε και τον τίτλο (20 στις 23 σειρές δηλαδή) αλλά ο Ολυμπιακός πήγε κόντρα σε αυτόν τον κανόνα καθώς παρότι έχασε τον πρώτο τελικό και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ με 81-83, απάντησε με τρεις συνεχόμενες νίκες για να πάρει τον τίτλο. Έτσι έγινε η 4η ομάδα που προσπέρασε αυτόν τον «κανόνα» μαζί με τον Ολυμπιακό του 1993, τον Παναθηναϊκό του 1999 και την ΑΕΚ του 2002.
*** Η φετινή σειρά παρουσίασε τρία «διπλά», νίκες δηλαδή φιλοξενούμενων στους τέσσερις αγώνες ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι πριν την έναρξη της μόλις 18 τελικοί είχαν αναδείξει νικήτρια τη φιλοξενούμενη ομάδα σε σύνολο 98 αγώνων.
*** Είναι η πρώτη φορά που μία σειρά τελικών παρουσίασε τρεις νίκες φιλοξενούμενων. Από δύο είχαν η σειρά του 2002 (ΑΕΚ-Ολυμπιακός), του 2013 (Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός) και του 2014 (Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός).
*** Ο Ολυμπιακός έγινε η 19η ομάδα στις 24 σειρές τελικών που έχοντας το πλεονέκτημα έδρας, έφτασε στο Πρωτάθλημα (79,16%).
*** Ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία των τελικών που ένας αγώνας τους κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Η τελευταία φορά που ένα 40λεπτο δεν αποδείχτηκε αρκετό για να αναδείξει νικητή, ήταν στον 4ο και τελευταίο τελικό του 2011 όταν ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό με 101-94 και κατέκτησε τον τίτλο.
*** Ευστοχώντας 14 φορές σε σουτ τριών πόντων (14/32), οι πρωταθλητές ισοφάρισαν την κορυφαία σχετική επίδοση της ιστορίας των τελικών. 14 είχε ο Παναθηναϊκός στον 1ο τελικό του 2004 κόντρα στο Μαρούσι και ο Ολυμπιακός στον 3ο τελικό του 2010.