Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016

Σοβαρεύτηκε στο τέλος

Για δεύτερο σερί ματς στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός παραλίγο να «καεί». Όπως το περασμένο Σάββατο στη Λευκάδα, έτσι και σήμερα στο ΣΕΦ με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου. Η απουσία του Σπανούλη δεν αποτελεί δικαιολογία. Η κούραση ίσως, αλλά και πάλι είμαστε στην αρχή της σεζόν. Μια την γλίτωσε, στη Λευκάδα, δεύτερη τη γλίτωσε με τον Κολοσσό, την 3η φορά ίσως να τον βρει το… κακό! Αλλά από την άλλη, η νίκη είναι πάντα νίκη και το «4 στα 4» στο πρωτάθλημα γεγονός. Η ουσία είναι πως ο Θρύλος πέτυχε το στόχο του, βγάζοντας ένα «καυτό» 6ημερο με δύο πολύ δύσκολα ματς και ένα, θεωρητικά, εύκολο και έκανε τρεις νίκες. Και πλέον μπορεί να επικεντρωθεί στην αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (03:11, 21:00).
Λίγο άμυνα ρε παιδιά…
Ο Ολυμπιακός είχε δύο σοβαρά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο. Από τη μια η έλλειψη σοβαρότητας, από την άλλη η άμυνα με τα μάτια. Διότι οι 46 πόντοι στο ημίχρονο ήταν πάρα, μα πάρα πολλοί για τον Θρύλο. Η άμυνα, εξάλλου, αποτελεί τη βάση του παιχνιδιού του Θρύλου. Και από την άλλη, να έχει στην ανάπαυλα ο Κολοσσός +9 ριμπάουντ (20-11) μέσα στο ΣΕΦ δεν υπάρχει… Πόσω μάλλον να έχει παραπάνω επιθετικά η ομάδα της Ρόδου (6/5). Και μέσα σε όλα αυτά… η άμυνα απούσα. Όποιος ήθελε από την ομάδα του Κολοσσού σκόραρε, είτε από μέση, είτε από μακρινή απόσταση. Δεν υπάρχει να επιτρέπεις στον αντίπαλο να έχει ποσοστό 64% στα δίποντα (11/17)! Σε ό,τι αφορά τον Θρύλο, δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι του. Τα τρίποντα του Παπαπέτρου που έφεραν και το προβάδισμα δεν ήταν τελικά αρκετά. Με τον νεαρό να έχει 13π (24διπ., 3/4τρ.) ξεκινώντας με 3/3 από τα 6,75μ. και τον Γκριν να τον ακολουθεί με 9π. Κι εκεί που ο Ολυμπιακός έτρεψε λίγο και ξέφυγε με +3 (40-37) ήρθε σερί 0-9 των φιλοξενούμενων για να κλείσει το ημίχρονο με 46-40!
O Παπανικολάου άμυνα, Γκριν και Πρίντεζης επίθεση
Αυτό που δεν έκανε για 20 λεπτά ο Θρύλος στο πρώτο μέρος, το έκανε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Έπαιξε άμυνα. Πίεσε ακόμα και την πάσα του Κολοσσού, έτρεξε λίγο και ξεκίνησε με σερί 10-0. Με τον προπονητή του Κολοσσού να παίρνει τάιμ άουτ. Η άμυνα έκανε καλά τη δουλειά της στο διάστημα 20’-30’ με τους Ροδίτες να πετυχαίνουν μόλις 11 πόντους, κυρίως με το δίδυμο Ρέλεφορντ-Ρέντικ. Από την άλλη, ο Λοτζέσκι μπήκε μέσα στην εξίσωση, την επιθετική, ενώ και ο Παπανικολάου είχε καλή παρουσία, σε άμυνα και επίθεση, με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 57-57.
Η εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου δεν ήταν η αναμενόμενη για τον Ολυμπιακό. Νευρικότητα στην επίθεση, πολλές κακές επιλογές και χαμένα, ελεύθερα σουτ. Αντίθετα, ο Κολοσσός έπαιξε πιο μυαλωμένα. Σε αργό τέμπο, με κυκλοφορία της μπάλας, έψαχνε τα ελεύθερα σουτ και βρέθηκε στο +3 (61-64) στο 34’. Με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει λύση στο παιχνίδι του Ρέλεφορντ. Το τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο δούλεψε, ο Θρύλος έκανε σερί 14-3. Με τον Παπανικολάου να προσφέρει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, τον Γκριν και τον Πρίντεζη να πετυχαίνουν καθοριστικούς πόντους ήρθε η νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-46, 57-57, 75-67.

Ολυμπιακός: Γκριν 18(3/6διπ., 2/4τρ.), Μπιρτς 2(4ρ., 1κοψ.), Γιάνγκ 2(2επ.ρ.), Παπαπέτρου 15(3/6τρ.,7ρ.,1κοψ.), Αγραβάνης(3ρ.), Πρίντεζης 9(3ρ.,1ασ.1κλ.), Παπανικολάου 10(4ρ.,2ασ.,3κλ.), Μάντζαρης 6(2/3τρ.,2ασ.), Χάκετ 3(2ασ.), Λοτζέσκι 5(3ρ.,4ασ.,1κλ.), Μαραγκός, Αθηναίου 5(11τρ.).