Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2016

Ηδονή 31 πόντων

"Πελάτες" μια ζωή, παντού θα προσκυνάτε τον Ολυμπιακό! Μια εκπληκτική εμφάνιση από τις νταμπλούχες Ελλάδας με αντίπαλο τις κοπέλες του ΠΑΟ. Και τι νίκη! Με 31 πόντους διαφορά, μετά από ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο που ο Θρύλος είχε 0/8 τρίποντα και 12 λάθη. Αλλά η συνέχεια ήταν εκπληκτική.
Με μια απίθανη Ζωή Δημητράκου που έκανε καταπληκτική εμφάνιση με 27 πόντους, 22 στο δεύτερο, με 5/5 τρίποντα! Αλλά δεν ήταν η μοναδική. Τρομερή και η Τζόνσον με 10 πόντους, αλλά και 22 (17-5) ριμπάουντ! Η δε Όλγα Χατζηνικολάου σταμάτησε στις 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 πόντους. Σάμπως η Λινέτα Κάιζερ δεν βοήθησε. Με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, τα 5 επιθετικά. Και την Στέλλα Καλτσίδου, στο τρίτο δεκάλεπτο που ο Θρύλος "έχτισε" τη διαφορά, να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα!
Απίστευτη νευρικότητα από τα κορίτσια του Θρύλου στο πρώτο ημίχρονο. Από τη μια μόλις 9/32 σουτ συνολικά, εκ των οποίων 0/8 τρίποντα, 4 ανά περίοδο. Κι από την άλλη, 12 λάθη. Ένας αριθμός τεράστιος για μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Ειδικά από τη στιγμή που οι "ερυθρόλευκες" είχαν το πάνω χέρι και στα ριμπάουντ, αλλά και σε ασίστ και κλεψίματα. Αυτά όλα ήταν η… αιτία που το ημίχρονο τις βρήκε μόλις στο +5 (26-21). Η άμυνα ήταν εξαιρετική, με τον ΠΑΟ να σκοράρει 7 πόντους στην πρώτη περίοδο και 14 στη δεύτερη, αντίστοιχα. Έχοντας μόλις 4/23 δίποντα και ποσοστό 17%!
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι. Ειδικά στην 3η περίοδο με το επί μέρους σκορ να είναι 25-11 και το "ερυθρόλευκο" πάρτι από τα 6,75 να είναι το σημείο αναφοράς, γιατί η άμυνα συνέχισε να είναι το ίδιο καλή. Με τον ΠΑΟ να τελειώνει το ματς με 22% στα δίποντα (10/44). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος είχε 8/14 τρίποντα με το show της Δημητράκου που πέτυχε και τα 5 δικά της, ενώ άλλα δύο είχε η Καλτσίδου και ένα η Κοσμά που έστειλε τη διαφορά στους 25 (65-40).
Με αφετηρία το τρίτο δεκάλεπτο και συνέχεια στο τέταρτο, με τον ΠΑΟ να σημειώνει εκ νέου 11 πόντους και τον Θρύλο να πετυχαίνει άλλους 23 (συνολικά το επί μέρους σκορ ήταν 48-22), οι "ερυθρόλευκες" έφτασαν για πρώτη φορά στους 30 τη διαφορά (70-40) 2:25 πριν από το τέλος. Το μόνο που άλλαξε ως το τέλος ήταν η τελική διαφορά, το +31, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 74-43.
Τα δεκάλεπτα: 11-7, 26-21, 51-32, 74-43.

Ολυμπιακός: Γκοτζή, Σταμάτη, Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 4 (11ασ., 4κλ,), Κάιζερ 6 (6ρ.,1κοψ.), Μάλτση 8 (4ασ., 2κλ.), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10 (22ρ., 3ασ., 2κλ.), Κοσμά 3, Καλτσίδου 10 (2τρ.,6ρ., 1κλ.), Δημητράκου 27(5/5τρ.,3ασ.,1κλ) .