Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2016

Η κορυφή είναι μόνο για τον Θρύλο

Η κορυφή είναι μόνο για έναν! Τον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές έκαναν το "8 στα 8" στην Basket League. Νίκησαν εύκολα την ΑΕΚ στο ματς με 11 πόντους διαφορά (78-67), γιατί χαλάρωσαν στο τέλος. Διότι στο 35ο λεπτό η διαφορά ήταν στο +21 (74-53), αλλά στο φινάλε οι "ερυθρόλευκοι" κατέβασαν... στροφές. Σημασία έχει, όμως, ότι ο Θρύλος πήρε εύκολα το ματς αυτό, παρότι είχε 17 λάθη (!), τα περισσότερα γιατί θέλησαν οι παίκτες του να κάνουν το κάτι παραπάνω. Αλλά και δύναμη μέσα στις ρακέτες με +12 (45-33) ριμπάουντ και με 11 τάπες!
Δυναμική εκκίνηση
Το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό ήταν όπως έπρεπε. Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση. Μετά το 5-5 στο 3', ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 11-1 και έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (16-6), έχοντας τους Παπανικολάου και Πρίντεζη ως βασικές επιθετικές αιχμές. Αυτό που "πλήγωσε" τον Θρύλο στο ματς με την Μακάμπι, η αστοχία από την περιφέρεια, αυτή τη φορά (σ.σ.: στο πρώτο δεκάλεπτο) λειτούργησε εντελώς διαφορετικά. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 4/6 με το τελευταίο του Σπανούλη στο φινάλε για να γίνει το 26-26. Νωρίτερα (7') η διαφορά είχε φτάσει στη μέγιστη τιμή της, το +13 (23-10) με το τρίποντο του Λοτζέσκι.
Με από το... κενό, πήρε μπροστά
Η αφετηρία στη δεύτερη περίοδο δεν ήταν καλή. Με την ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 0-7 και να πλησιάζει στο σκορ (26-23). Ο Ολυμπιακός έχασε την συνοχή που είχε στο παιχνίδι του, έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν τριάμισι λεπτά και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Σιγά-σιγά, όμως, με αφετηρία το δίποντο του Παπαπέτρου (28-23) με το οποίο ξεκόλλησε ο Θρύλος στο σκορ (28-23), οι "ερυθρόλευκοι" πήραν τα πάνω τους. Με τους Λοτζέσκι και "Πάπι" να σκοράρουν στην επίθεση, επανέφερε τη διαφορά στα φυσιολογικά επίπεδα στο ημίχρονο (43-34).
Έτρεξε και έκανε σερί
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εν μέρει διαφορετικό από τα δύο προηγούμενα. Η άμυνα του Ολυμπιακού δυνάμωσε πολύ, η ΑΕΚ δεν κατάφερνε να σκοράρει και η διαφορά όλα και μεγάλωνε. Μετά από ένα πρώτο 5λεπτο που οι "κιτρινόμαυροι" έμειναν στο ματς, μειώνοντας στους 7 με το τρίποντο του Βασιλειάδη (49-42), η επίθεση του Θρύλου ανέλαβε δράση. Σπανούλης και Γκριν "εκτέλεσαν" από την περιφέρεια, Παπανικολάου και Παπαπέτρου μέσα από το "ζωγραφιστό", ενώ σταθερά καλός ήταν ο Λοτζέσκι που σκόραρε με άνεση, ποστάροντας και μετά από επιθετικά ριμπάουντ. Σερί 16-4 στο διάστημα αυτό και στο 30ό λεπτό το σκορ ήταν στο +19 (65-46).
Κακό σημάδι η χαλάρωση
Το ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καλό. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλός όσον αφορά στο αμυντικό του παιχνίδι, ενώ από την άλλη στην επίθεση είχε λύσεις. Και με τις βολές του Μπιρτς στο 35', φτάσαμε στο μεγαλύτερο προβάδισμα για τον Θρύλο, το +21 (74-53). Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει, αλλά η συνέχεια δεν άφησε καλή εικόνα για το τέλος. Με τους "ερυθρόλευκους" να χαλαρώνουν, να μην παίζουν δυνατά και την ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 4-14, ειδικά με τα τρίποντα του Ούκιτς, για να περιορίσει το εύρος της ήττας των "κιτρινόμαυρων" στους 11 (78-67).
Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67.

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 12 (10 ρ.), Σπανούλης 10 (2 τρ., 9 ασ.), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης, Γκριν 7(1), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 9(1), Μιλουτίνοφ, Χάκετ 1, Λοτζέσκι 17 (3), Αθηναίου