Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022

Πάει για ρεκόρ συγκομιδής πόντων ο Θρύλος

Τρεις νίκες θέλει ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, για να καταρρίψει το ρεκόρ βαθμών σε πρωτάθλημα 14 ομάδων. Πέρσι είχε 67 και πρόπερσι 66 βαθμούς.

Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Ευρώπη την περασμένη Πέμπτη και τώρα ρίχνει το βάρος σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Νικώντας στο Βόλο εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Ήταν η τέταρτη διαδοχική του νίκη. Είναι αήττητος στα τελευταία 29 παιχνίδια πρωταθλήματος, επεκτείνοντας πέρσι. Έχει την καλύτερη άμυνα με 11 γκολ, έχοντας μάλιστα δεχτεί μόλις δύο στα 11 τελευταία παιχνίδια.

Στην έδρα του έχει κερδίσει τα οκτώ τελευταία, μετά το 0-0 με τον Παναθηναϊκό στις 3 Οκτωβρίου. Έχει συμπληρώσει 30 αγώνες χωρίς ήττα. Ο Ολυμπιακός έχει βρεθεί πίσω στο σκορ στο φετινό πρωτάθλημα για οκτώ λεπτά στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ και για ένα λεπτό στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ.