Τετάρτη 30 Μαρτίου 2022

Όλα ανάποδα για τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη

Μπήκε σε περιπέτειες ο Ολυμπιακός, ο οποίος εμφανίσθηκε κατώτερος των περιστάσεων στη Βαρκελώνη και ηττήθηκε δίκαια 9-5 από την Μπαρτσελονέτα για την 11η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Len Champions League. Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων, οι Πειραιώτες παραμένουν στην προνομιούχο τετράδα και την επόμενη (12η) «στροφή», το άλλο Σάββατο (9/4) στο κολυμβητήριο του Πειραιά, θα αντιμετωπίσουν την Φερεντσβάρος (19β.) σε ένα ματς «τελικό», ενόψει του Final-8. Την 13η αγωνιστική, οι νταμπλούχοι Ελλάδας θα δώσουν ένα ακόμα ματς στον Πειραιά, με τη Νόβι Μπέογκραντ (20/4), ενώ στην τελευταία «στροφή», θα παίξουν στη Γεωργία με την Ντιναμό Τιφλίδας (11/4).

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι. Βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, δεχόμενος δύο τέρματα από την περιφέρεια (2-0) πριν καλά-καλά συμπληρώσουμε τέσσερα λεπτά αγώνα. Στη συνέχεια έβγαλε άμυνες αλλά είχε θέματα στην επίθεση. Δεν είχε ρυθμό και δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις ενώ στον παίκτη παραπάνω χάθηκε η πρώτη επίθεση αλλά ο Γενηδουνιάς μείωσε σε 2-1 (1/2 στον παίκτη παραπάνω) που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Φιλίποβιτς στο γκολ (3-2) του Ντε Τόρο (3-1), αλλά οι Καταλανοί βρήκαν και πάλι εύκολα γκολ από την περιφέρεια και ξέφυγαν (5-2, 2.39 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου). Το θετικό ήταν πως ο Φιλίποβιτς σε ένα κρίσιμο σημείο βρήκε και πάλι γκολ μειώνοντας σε 5-3 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το κακό είναι πως η Μπαρτσελονέτα πήρε το σπριντ και έχοντας αποβολή από τη δεύτερη περίοδο, έπαιξε με παίκτη παραπάνω και σκόραρε για το 6-3. Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και η νταμπλούχος Ισπανίας που δεν είναι καμία ομάδα της…πλάκας και έχει παίκτες σκόρερ, ξέφυγε και με τέσσερα τέρματα διαφορά (7-3), με την ομάδα του Πειραιά να χάνει μια ακόμη ευκαιρία στο φινάλε στον παίκτη παραπάνω. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός όσο και να προσπάθησε ήταν αδύνατο να καλύψει τη διαφορά και κοίταξε στο τέλος να κρατήσει το +4 από το ματς του πρώτου γύρου στον Πειραιά, κάτι που δεν έγινε με την Μπαρτσελονέτα να γράφει στο τέλος το 9-5.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γρανάδος (περιφέρεια, 6:43), 2-0 Λαρούμπε (περιφέρεια, 5:29), 2-1 Γενηδουνιάς (π/π, 1:09)

2ο οκτάλεπτο: 3-1 Ντε Τόρο (π/π, 6:22), 3-2 Φιλίποβιτς (π/π, 5:48), 4-2 Μουναρίθ (δύο μέτρα, 4:17), 5-2 Λαρούμπε (περιφέρεια, 2:39), 5-3 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 0:13)

3ο οκτάλεπτο: 6-3 Παβιγιάρ (δύο μέτρα, 7:38), 7-3 Περόνε (π/π, 0:33)

4ο οκτάλεπτο: 7-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 4:22), 8-4 Ασένσιο (π/π, 4:00), 8-5 Κολόμβος (φουνταριστό, 2:20), 9-5 Μουναρίθ (π/π, 0:03)

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-0, 2-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς.