Παρασκευή 29 Απριλίου 2022

Νίκη για τον Ολυμπιακό στο Πανελλήνιο Εφήβων

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ηράκλειου με 56-72 σε αγώνα κατάταξης (θέσεις 5-8) της Τελικής Φάσης του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Ηράκλειου Κρήτης.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 16-8 (8΄40΄΄), όμως το Ηράκλειο έχοντας και τη στήριξη από τον κόσμο του επέστρεψε δυναμικά φτάνοντας στην ισοφάριση 23-23 στα 14΄23΄΄. Ένα σερί 12-0 από τους Πειραιώτες τους έδωσε αέρα στο σκορ με 35-23 (15΄56΄΄). Οι «κόκκινοι» έφθασαν στο +18 (34-52, 25΄21΄΄) όμως οι Κρητικοί μείωσαν και πάλι σε 48-59 (28΄52΄΄). Το Ηράκλειο έμεινε μακριά από το σκοράρισμα για έξι λεπτά, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να διατηρήσει χωρίς δυσκολία τη διαφορά κοντά στο +20, για να επικρατήσει τελικά με 56-72. Αύριο ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Κάδμο για τις θέσεις 5-6 και το Ηράκλειο τις Σέρρες για τις θέσεις 7-8.

Δεκάλεπτα: 14-18, 29-41, 48-62, 56-72

Διαιτητές: Γεράνιος, Κατσαπρακάκης, Τεφτίκης

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 8(1), Νικολαΐδης 6, Μαυραντζώτου 3(1), Αλέξης 3(1), Σαπλαούρας, Στηθόπουλος 2, Σαραντόπουλος 2, Ζορμπάς 25, Βαρβάρας, Αμπόσι 21(1), Σπρίντζιος 2.

Βενιαμίν Αμπόσι: «Το παλέψαμε. Δυστυχώς χάσαμε χθες και δεν πήγαμε στο φάιναλ φορ. Εμείς δώσαμε το 100%, όμως στα προηγούμενα παιχνίδια έπαιξαν καλύτερα οι αντίπαλοί μας. Τώρα θέλουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε και να πάρουμε την πέμπτη θέση».

* Τον αγώνα παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος, ο γ.γ. της Ομοσπονδίας, Νίκος Νικολόπουλος, ο διευθυντής της ΕΟΚ, Ντίνος Σβερκούνος, ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΚ, Μπάμπης Μαρκάκης και ο υπεύθυνος αναπτυξιακού, Νίκος Σταυρόπουλος.