Σάββατο 30 Απριλίου 2022

Αρχίζουν οι μάχες για τον τίτλο στη Volleyleague

Στην τελική ευθεία μπαίνει πλέον η Volleyleague γυναικών καθώς σε λίγες ώρες (18.00), στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη, ξεκινά η σειρά των τελικών ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Οι δύο αιώνιοι αντίπαλοι συνθέτουν το ζευγάρι του τελικού μετά από 7 χρόνια, καθώς η τελευταία φορά που βρέθηκαν να μονομαχούν για τη διεκδίκηση του τίτλου στο γυναικείο βόλεϊ ήταν τη σεζόν 2014-2015. Τότε έχοντας ήδη αναμετρηθεί στον τελικό του Κυπέλλου (29/3/2015 στο Αγρίνιο, όπου ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 3-0), οι ερυθρόλευκες πανηγύρισαν τον τρίτο σερί τίτλο τους επικρατώντας με 3-1 νίκες (3-0, 0-3, 3-2, 3-1).
Ο πειραϊκός σύλλογος είναι ο κάτοχος του τίτλου καθότι έχει να επιδείξει 8 σερί κούπες από το 2013 (το 2020 η Volleyleague διεκόπη), ενώ ο αντίπαλός του μετράει 23 τρόπαια με το τελευταίο το 2011. Οι παίκτριες του Κάρλο Παρίζι, στην προημιτελική φάση, απέκλεισαν τη Λαμία με 2-0 νίκες, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε στους ημιτελικούς και τον Άρη.
Φέτος, οι αιώνιοι έχουν αναμετρηθεί ήδη δύο φορές στην κανονική περίοδο της Volleyleague. O Παναθηναϊκός κέρδισε στο Μαρούσι με 3-1 σετ (1/12/2021) και ο Θρύλος πήρε το αίμα του πίσω στο Μελίνα Μερκούρη κερδίζοντας με το ίδιο σκορ πριν από περίπου δύο μήνες (5/3/2022). Οι σημερινοί αντίπαλοι διασταύρωσαν τα αγωνιστικά τους ξίφη και στη πρώτη φάση του Κυπέλου Ελλάδας με τις πράσινες να κερδίζουν στο τάι μπρέικ (19/2/2022).
Το σημερινό ματς θα καλυφθεί διαδικτυακά από το κανάλι του Ολυμπιακού στο You Tube (OSFP TV).

Volley League Γυναικών, 1ος τελικός
«Μ. Μερκούρη», 18:00, Oλυμπιακός ΣΦΠ - Παναθηναϊκός ΑΟ
Διαιτητές: Μυλωνάκης - Βουδούρης, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Κατσιάρας, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καπουράνη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης.