Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022

Ο Θρύλος διέλυσε την Ντιναμό στην Τιφλίδα

Μπλακ τζακ από τον Θρύλο στην Τιφλίδα. Ο πρωταθλητής Ελλάδας "σκόρπισε" την Ντιναμό με 21-9 και ζευγάρωσε τις νίκες του στον Α΄ όμιλο του LEN Champions League. Η ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς επέβαλε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον δικό της ρυθμό και έφθασε ξεκούραστα στην επιτυχία, έχοντας ως κορυφαίο τον Γιάννη Φουντούλη που σταμάτησε στα 7 γκολ.
Θυμίζουμε πως πέρυσι ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει στο κολυμβητήριο του Πειραιά την ομάδα από την Γεωργία με 20-9 (26/10/21) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης και είχε ηττηθεί εκτός έδρας με 14-13 σε ένα αδιάφορο παιχνίδι την τελευταία αγωνιστική των ομίλων (11/5/2022). Μέχρι το τέλος του 2022, ο Θρύλος έχει να δώσει δύο ακόμη ματς εκτός έδρας. Με την Γιαντράν στο Σπλιτ (13/12) και με το Ανόβερο στην Γερμανία (20/12). Μπαίνοντας, ωστόσο, στο 2023, θα έχει τρεις αγώνες στο σπίτι του με Μπαρτσελονέτα, Βουλιαγμένη και Ραντνίσκι.
Ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα στο ματς, προηγήθηκε με 10 γκολ (4-14) στα μέσα της τρίτης περιόδου και «καθάρισε» εύκολα τη νίκη στην Τιφλίδα! Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν εξαιρετική και αποτυπώθηκε η μεγάλη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εκκίνηση, αφού «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 6-2. Ο Φουντούλης «βρήκε» τρεις φορές δίχτυα στο πρώτο οκτάλεπτο, με τους Μπούσλιε, Μουρίκη και Γενηδουνιά να σκοράρουν τα υπόλοιπα τρία τέρματα. Στο 5:24 της δεύτερης περιόδου, ο Φουντούλης, με το πέμπτο προσωπικό του γκολ, ανέβασε τη διαφορά για τον Θρύλο στο +7 (2-9), με τον Βάμος να σκοράρει στα 42 δευτερόλεπτα και να «κλείνει» το ημίχρονο με 10-3. Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο: με γκολ του Βάμος, ο οποίος έδωσε «αέρα» +8 (3-11) στους νταμπλούχους Ελλάδας, που έφτασαν στο +9, στη συνέχεια, με σκόρερ τον Παπαναστασίου. Στο 5:05 του τρίτου οκτάλεπτου, ο Παπαναστασίου «εκτόξευσε» τους «ερυθρόλευκους» στο +10 (4-14), ενώ ο Γενηδουνιάς, στα 11 δευτερόλεπτα, ανέβασε το σκορ στο +12 (6-18). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +13 (8-21), με γκολ του Μουρίκη (1:52), με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μία εύκολη εκτός έδρας επικράτηση!
Τα οκτάλεπτα: 2-6, 1-4, 3-8, 3-3
Η διακύμανση
Α΄ οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (6.44), 1-2 Φουντούλης (5.19), 1-3 Μπούσλιε 92.39), 1-4 Φουντούλης (1.57), 2-6 Γενηδουνιάς (8΄΄)
Β΄οκτάλεπτο: 2-7 Φουντούλης (7.34), 2-8 Μπούσλιε (6.31), 2-9 Φουντούλης (5.24), 3-10 Βάμος (42’’)
Γ΄ οκτάλεπτο: 3-11 Βάμος (7.10), 4-12 Φουντούλης (πέναλτι, 6.32), 4-13 Παπαναστασίου (5.57), 4-14 Παπαναστασίου (5.05), 6-15 Παπαναστασίου (2.04), 6-16 Γκίλλας (1.38), 6-17 Φουντούλης (50’’), 6-18 Γενηδουνιάς (πέναλτι 11’’)
Δ΄ οκτάλεπτο: 7-19 Γούβης (6.02), 8-20 Παπαναστασίου (πέναλτι, 3.11), 8-21 Μουρίκης (1.52)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 7, Γούβης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς, Κολόμβος, Παπαναστασίου 4, Ζερδεβάς