Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022

Άλμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους «8» του CEV Challenge Cup έκανε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 σετ της βουλγαρικής Μπούργκας, στην πρώτη τους μάχη για τους «16» της διοργάνωσης. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ήταν κυρίαρχη από την αρχή της αναμέτρησης, δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στη ρεβάνς στη γειτονική χώρα στις 13/12 για να εξασφαλίσει το εισιτήριο για την προημιτελική φάση.
Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο Ρέντη, μέτρησαν 10 μπλοκ και 51% στην επίθεση και πανηγύρισαν τη νίκη επί της βουλγάρικης ομάδας, συνεχίζοντας νικηφόρα το ευρωπαϊκό τους ταξίδι. Στις 13/12, στη ρεβάνς των «16» στη Βουλγαρία, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι χρειάζεται δύο σετ κόντρα στην Μπουργκάς, για να προκριθεί στα προημιτελικά του Challenge Cup.
Με μπλοκ του Λινάρδου «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος προηγήθηκε με 1-0, με τον Ιντάλγκο να ανεβάζει το σκορ στο 6-2. Με μπλοκ του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 10-4, ενώ με άσσο του Παγένκ, «ξέφυγε» με +7 (12-5). Η Μπουργκάς μείωσε σε 12-9, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν «γκάζι» και με πόντους των Στερν (13-9) και Κουμεντάκη, βρέθηκαν ξανά στο +5 (14-9). Στη συνέχεια, ο Στερν, με δύο διαδοχικούς άσσους, έδωσε «αέρα» επτά πόντων (19-12) στον Ολυμπιακό, ενώ ο Ιντάλγκο, με πάιπ, «έγραψε» το 21-14. Η βουλγαρική ομάδα αντέδρασε και μείωσε σε 22-19, όμως ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά και οδήγησε τον Θρύλο σε σετ μπολ (24-19). Έτσι, με επίθεση του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-19 και το 1-0 σετ!
Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-0, με μπλοκ του Παγένκ. Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 4-3, όμως ο Στερν, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +3 (6-3). Με πλασέ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5), με τον Λινάρδο να κάνει το 13-9, με πρώτο χρόνο. Με δύο σερί χτυπήματα του Ιντάλγκο, ο Θρύλος βρέθηκε στο 15-12, με τον Κουβανό ακραίο να κερδίζει έναν ακόμα πόντο, με μπλοκ άουτ, για το 17-13. Η Μπουργκάς ισοφάρισε σε 20-20, ο Στερν κάρφωσε δυνατά, για το 21-20, με τον Ιντάλγκο να σηκώνει... τείχος και να μπλοκάρει, για το +2 (22-20) των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (24-22), με επίθεση του Στερν, ενώ με νέο καρφί του Ιντάλγκο, «καθάρισε» και το δεύτερο σετ, με 25-22 (2-0).
Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Στερν έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο, με 4-3 και 5-4, ενώ κάρφωσε εξαιρετικά, για το 8-4. Στη συνέχεια, ο Κουμεντάκης έκανε το 9-5 και το 10-6, ενώ με μπλοκ άουτ, «έγραψε» το 16-11. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν με +6 (17-11), με ωραίο μπλοκ του Λινάρδου, με τον Στερν να «χτυπάει» ξανά, για το 19-13. Μετά από εντυπωσιακή πάσα του Τράβιτσα και πάιπ του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 (20-13), με τον Παγένκ να κάνει το 22-15, με πρώτο χρόνο! Έτσι, μετά από φιλέ των φιλοξενούμενων, ο Θρύλος έκανε το 25-18 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στο Ρέντη!
Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-18
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 19 (16/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/19 επ., 3 μπλοκ - 68% υπ., 29% άριστες), Λινάρδος 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Τράβιτσα, Ιντάλγκο 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ - 60% υπ., 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 43% υπ., 29% άριστες), Χανδρινός