Κυριακή 31 Μαρτίου 2024

Το φιλί της ζωής από τον Δαρβίρα

Με γκολ του Χρήστου Δαρβίρα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός «απέδρασε» με ισοπαλία 1-1 από την έδρα του Άρη και απέκτησε προβάδισμα έναντι του ΠΑΟΚ, στο πρωτάθλημα Super League Κ19. Μέχρι το σημείο εκείνο, ο Άρης είχε το προβάδισμα με κεφαλιά του Αρίστου Σταυρόπουλου (9o γκολ εφέτος), σ΄αυτόν τον εξ αναβολής αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Φιλύρου. Μετά την εξέλιξη αυτή, ο Ολυμπιακός προσπέρασε κατά έναν βαθμό τον ΠΑΟΚ, ενώ εκκρεμεί το μεταξύ τους ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη, με την ημερομηνία να μην είναι ακόμα γνωστή καθώς εκκρεμούν και οι υποχρεώσεις των «ερυθρόλευκων» στο Youth League. Ο ΠΑΟΚ θα είχε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, κάτι που αποδεικνύει τη σπουδαιότητα του γκολ που πέτυχε στο τέλος ο νεότερος (2007) παίκτης της ομάδας.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 19ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Super League Κ19:

Ολυμπιακός - Άρης            1-1 (64΄ Σταυρόπουλος - 90+2΄ Δαρβίρας)

ΠΑΣ Γιάννινα - Πανσερραϊκός  2-2 (42΄ Βλάχος, 65΄ Κόντος - 36΄ Αλειφερόπουλος, 74΄ Βίκτορ)

Ατρόμητος - ΑΕΚ    0-3 (23΄,55΄ Μούτσα, 53΄ Κοντορουχάς)

Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 4-0 (33΄,58΄ Γεωργουλάκης, 42΄ Σπαθάρης, 52΄ Ρομάνο)

Βόλος - ΠΑΟΚ      1-5 (70΄ Αλεξιάδης - 2΄,18΄ Γκιτέρσος, 68΄πεν. Αδάμ, 80΄ Καλαϊτσίδης, 89΄ Πολυκράτης)

ΟΦΗ - Παναιτωλικός  2-0 (15΄ Πιστικός, 70΄ Φαϊτάκης)

Λαμία - Κηφισιά    0-1 (62΄ Παπατριανταφύλλου)