Κυριακή 31 Μαρτίου 2024

Ρεσιτάλ από Πίτερς και Ουόκαπ

"ΚαθΑΡΗσε" στην τελευταία περίοδο ο πρωταθλητής Ελλάδας. Ο Άρης, με όπλο την σκληρή του άμυνα αλλά και την ευστοχία του από τα 6,75, έβαλε… πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό για πάνω από 35’. Το φινάλε, όμως, βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να χαμογελούν, με την ομάδα του Πειραιά να επικρατεί με 85-77 και να στρέφει την προσοχή της στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο Βελιγράδι, αυτή τη φορά απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.  Τεράστια εμφάνιση από τον Άλεκ Πίτερς με 28 πόντους, ενώ ο Τόμας Γουόκαπ είχε  11 πόντους, έξι ριμπάουντ και οκτώ ασίστ.

Με επιθετική αιχμή τον Πίτερς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι απέναντι στον Άρη. Το τρίποντο του Κάνααν για το 9-4, έδωσε γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων στους «ερυθρόλευκους», όμως ο Άρης απάντησε με ένα 6-0 και με τρίποντο του Τολιόπουλου, πέρασε μπροστά με 10-9. Το τρίποντο του Πίτερς για το 12-10, έβαλε τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά στο σκορ, με τον Άρη, όμως, να απαντά με ένα επιμέρους 9-3, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-15.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα γρήγορο 6-0 για το «προσπέρασμα» (21-19). Το τρίποντο του Περσίδη έφερε το 21-22, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Σταρκ, για το 23-27, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Γκος έφερε το ματς στον πόντο (28-29), όμως ο Τολιόπουλος και Σταρκ απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα, με τον Άρη να ξεφεύγει με επτά πόντους (28-35). Ο Γκος συνέχισε να κρατά επιθετικά τους Πειραιώτες (31-35), ο Γουόκαπ μείωσε εκ νέου στον πόντο (37-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 39-38.
Με τέσσερις πόντους του Σακίλ ΜακΚίσικ, για το 43-38, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Άρης, όμως, απάντησε με δύο τρίποντα των Τολιόπουλου και Μπλούμπεργκς για το 43-44. Το γκολ – φάουλ του Ριντ έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο 44-47, όμως ένα 6-0 από πλευράς Ολυμπιακού έβαλε τος πρωταθλητές μπροστά με 50-47 και τον Καστρίτη να καλεί σε τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε με ένα 4-0 από το τάιμ άουτ, για το 50-51, ο Λαρεντζάκης με τρίποντο πέτυχε το 57-53, όμως ο Άρης συνέχισε να… εκτελεί από την περιφέρεια, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -1 (57-56).

Το τρίποντο του Κατσίβελη, για το 57-60, έδωσε νέο προβάδισμα στον Άρη, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Ολυμπιακός, με πρωταγωνιστή τον Ράιτ, απάντησε με ένα 6-0 για το 63-60, ενώ ο Ναζ Μήτρου Λονγκ, με γκολ – φάουλ, πέτυχε το 66-62. Το τρίποντο του Γουόκαπ για το 69-64 έδωσε… αέρα πέντε πόντους στους γηπεδούχους, ενώ ο Λονγκ, με 2/2 βολές, ανέβασε την διαφορά στο +7 για τον Ολυμπιακό (71-64). Ο Πϊτερς κράτησε την ομάδα του στο +7 (73-66), όμως ακόμα ένα τρίποντο του Μπλούμπεργκς, έριξε την διαφορά στους 4 (73-69). Ο Μήτρου Λονγκ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 76-69, ο Γουόκαπ ένα… ακόμα μεγαλύτερο για το 79-71, με τον Πίτερς να… τελειώνει το παιχνίδι με καλάθι στον αιφνιδιασμό (81-71) και τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στην νίκη με 85-77
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 3 (1), Φαλ 3, Πίτερς 28 (7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 5, Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (10 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/25 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 29/39 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 φάουλ.