Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2009

Πήρε το τρίποντο έστω και δύσκολα

Αν και δυσκολεύτηκε, ο Θρύλος επικράτησε με 1-3 σετ της ΑΕΚ, περνώντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Α1 βόλεϊ ανδρών.
Μόνο εύκολο δεν ήταν το έργο του Ολυμπιακού με αντίπαλο την Κλάψα τελικά και αυτό ίσως να λειτουργήσει θετικά στους παίκτες, που την ερχόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζουν την Τρεντίνο για το Τσάμπιονς Λιγκ. Γιατί αν παίξουν όπως στον αγώνα με την ΑΕΚ, τότε κλάφτα Χαράλαμπε. Ενώ η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 19-25, στη συνέχεια τα πράγματα δυσκόλεψαν. Ό,τι έκαναν στο πρώτο, δεν το έκαναν στο δεύτερο και αφού η ΑΕΚ βρισκόταν συνεχώς κοντά στο σκορ, βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει με 22-19, ενώ έχανε με 15-16 και να ισοφαρίσει σε 1-1 μετά το 25-21.
Από εκεί και πέρα, στο τρίτο έγινε το έλα να δεις. Οι ομάδες συμβάδιζαν έως το 12-12, αλλά ένα ξεπέταγμα του Θρύλου έκανε το σκορ 13-16. Κι όμως, αντί οι παίκτες μας να καθαρίσουν εύκολα το σετ, το δυσκόλεψαν οι ίδιοι. Με σερί 4-0 το αεκ έκανε το 17-16 και από εκεί και πέρα, παραλίγο να κάνει το 2-1, αφού προηγήθηκε με 21-19. Πάλι καλά από εκεί και πέρα, που οι παίκτες μας σοβαρεύτηκαν και κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι πέρα από τους 30 πόντους, για να κάνουν το 1-2 μετά το 33-35.
Τέλος, στο 4ο σετ, οι παίκτες του Κρίστιανσον ήταν σαφώς πιο σοβαροί, αφού ούτως ή άλλως, η ώρα κόντευε να πάει... 11, άρα έπρεπε να τελειώσουν το ματσάκι γρήγορα, όπως κι έκαναν. Το σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε το μπαμ, πέρασε με 15-18 και 16-20, για να πάρει τελικά την καθαρή και δύσκολη έτσι όπως εξελίχτηκε νίκη, με 18-25.
Τα σετ: 19-25, 25-21, 33-35, 18-25