Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2009

Κάναμε εξοχικό τη Γλυφάδα

Νέο γλέντι στο βόλεϊ γυναικών για τον Ολυμπιακό, ο οποίος διέσυρε με 3-1 σετ τις... μεγάλες του ΠΑΟ στην Γλυφάδα και ανέβασε την μεταξύ τους διαφορα στο +8. Δέκατη φετινή νίκη σε όλα τα σπορ για τον Ολυμπιακό απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο.
Αυτό που γίνεται φέτος στις αναμετρήσεις ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό σε όλα τα σπορ δεν έχει προηγούμενο... Ο σύλλογος του Πειραιά μετράει δέκα νίκες απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο, ενώ υπάρχει μόλις μια ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Παιανία για το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Κ-17 της Super League.
Σε όλη την διάρκεια της κανονικής περιόδου στην Α1 βόλεϊ γυναικών, η πράσινη πλευρά μιλούσε για συνέχεια του... αήττητου έπειτα από κάθε νίκη, μη μετρώντας το 3-0 στου Ρέντη λόγω του ότι ο Παναθηναϊκός είχε αγωνιστεί με τις νεάνιδες. Η ερυθρόλευκη απάντηση ήρθε στο κλειστό της Γλυφάδας και ήταν άκρως αποστομωτική, με κορυφαία παίκτρια στην επίθεση την Κόλεβα (24π.). Οι Τένεβα (16π.) και Χαντάβα (13π.) βρέθηκαν επίσης σε πολύ καλή ημέρα και συνέβαλλαν τα μέγιστα στο παραγωγικό κομμάτι της ομάδας του Γιάννη Νικολάκη.
Η διαφορά των ομάδων είναι πλέον στους οκτώ βαθμούς, ο Ολυμπιακός έχει κάνει το 12 στα 12 και είναι απίθανο να χαθεί η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Όπως μάλιστα παρουσιάζονται τα δυο σύνολα σε όλη την διάρκεια της μέχρι στιγμής σεζόν, οι Πειραιώτισσες παρουσιάζονται περισσότερο ομοιογενείς, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να έχει κάνει εξαιρετική δουλειά. Το 1-3 ήρθε μάλλον άνετα, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει δεύτερη στη σειρά ήττα και μάλιστα εντός έδρας (2-3 από το Μαρκόπουλο την προηγούμενη αγωνιστική)
Τα σετ: 25-21, 24-26, 23-25, 20-25
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Νικούλη 6 (2 άσοι, 2/6 επ., 2 μπλ.), Μουλστεΐνοβα 2 (1 άσος, 0/4 επ., 1 μπλ.), Χαντάβα 13 (3 άσοι, 9/27 επ., 1 μπλ.), Νικολαΐδου 8 (1 άσος, 5/10 επ., 2 μπλ.), Κόλεβα 24 (3 άσοι, 19/45 επ., 2 μπλ.), Τένεβα 16 (1 άσος, 14/32 επ., 1 μπλ.), Βλάχου (λ- 67%) / Μαρκοπούλου.