Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2010

Πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου

Δια χειρός Θοδωρή Παπαλουκά ο Ολυμπιακός παρά την ήττα από τον Άρη με 93-83 πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.
Οι ερυθρόλευκοι αν και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, από δικά τους λάθη και ολιγωρίες στην περιφερειακή άμυνα ,που συνδυάστηκαν με ένα απίστευτο σερί των γηπεδούχων έξω από τα 6,25, αγχώθηκαν στο τέλος αλλά η ποιότητα και η ψυχή του Θοδωρή Παπαλουκά και οι άμυνες του Μπουρούση σε συνδυασμό με την κίνηση του Γιαννάκη να παίξει με τρεις «κοντούς» έδωσαν την πρόκριση στον Ολυμπιακό…
Σφιχτό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης του Άρη με τον Ολυμπιακό με τους ερυθρόλευκους να «χτυπάνε» κοντά και μέσα στο καλάθι και προηγούνται στο σκορ με 5-7 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Σοφοκλής έμοιαζε ασταμάτητος και παράλληλα οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ αλλά και του ρυθμού με αποτέλεσμα η διαφορά να διευρυνθεί στο 5-10.
O Γιαννάκης είχε δώσει σαφείς εντολές για τη μπάλα να πηγαίνει χαμηλά στο καλάθι και ο Τεόντοσιτς είτε με τον Σχορτσανίτη είτε με το Μπουρούση υλοποιούσε την «συνεργασία» με τον καλύτερο τρόπο με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 11-20. Ο Άρης γύρισε σε ζώνη αλλά οι ερυθρόλευκοι και πάλι είχαν απάντηση με καθαρό μυαλό και κυρίως πολύ καλή και σφιχτή άμυνα και έτσι η περίοδος έκλεισε με σκορ 17-22 εξαιτίας δύο συνεχόμενων λαθών των παικτών του Ολυμπιακού.
Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα ντέρμπι μετά από μια αντεπίθεση του Άρη που μείωσε στους δύο πόντους (20-22). Ο Ολυμπιακός παρόλα αυτά δεν έχασε την ψυχραιμία του ούτε και το προβάδισμα και με ένα τρίποντο του Παπαλουκά και ένα καλάθι του Τσίλντρες προηγήθηκε με 25-29 αλλά με τρεις βολές του Κλάρκ μείωσε στον πόντο (28-29).
Πέντε λεπτά πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια το σκορ έγινε 30-30 με τους γηπεδούχους να έχουν αυξήσει την πίεση τους σε όλο το γήπεδο και τους ερυθρόλευκους να παθαίνουν ένα στιγμιαίο μπλακ άουτ, γεγονός που έδωσε και το προβάδισμα στους κίτρινους με 33-30 μετά το αρχικό 3-2. Ο Γιαννάκης πήρε time out για να ηρεμήσει τους παίκτες του και να τους ζητήσει να περάσουν και πάλι τη μπάλα χαμηλά στο καλάθι. Οι οδηγίες του «Δράκου» δεν εισακούστηκαν και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7 (39-32) χτυπώντας μες το καλάθι. Ο Ολυμπιακός και πάλι αντέδρασε αλλά στιγμιαία και κυρίως σπασμωδικά. Με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 44-38.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μειώνει άμεσα στο σκορ με υπομονή, ψυχραιμία και καθαρό μυαλό χάρη στην ποιότητα του Θοδωρή Παπαλουκά και του Νίκολα Βούισιτς.
Οι ερυθρόλευκοι «επανήλθαν» στα γνωστά αμυντικά τους στάνταρ και 4’12’’ πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου πέρασαν μπροστά στο σκορ με 50-51. Ο Κροάτης σέντερ με σωστή τροφοδοσία από Παπαλουκά και Τεόντοσιτς έβαλε τους αντιπάλους του μες το καλάθι και οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη συντηρούσαν το προβάδισμα .Ένα τρίποντο του Κλάρκ όμως και ένα του Ρίτσαρντσον διαμόρφωσαν το 60-55 αλλά και πάλι ο εξαιρετικός «Τεό» μείωσε σε 60-58 με σουτ τριών πόντων στην λήξη της περιόδου.
Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ σοβαρά στο παρκέ και αφού πρώτα ισοφάρισε σε 63-63 πήρε και προβάδισμα με 63-66. Ο Παπαλουκάς συνέχισε να κάνει ότι ήθελε στο παρκέ και με συμπαραστάτη το Μπουρούση έβαζαν τους ερυθρόλευκους στον δρόμο της νίκης.. Η αχίλλειος πτέρνα των ερυθρόλευκων όμως παρέμενε η ολιγωρία στην περιφερειακή άμυνα και ο Άρης έμενε μες το παιχνίδι μόνο με τρίποντα και ξαναπήρε το προβάδισμα (80-70) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κάνει λάθη και να μην εφαρμόζονται οι εντολές του Γιαννάκη και με ένα αντιαθλητικό του Κλέιζα οι κίτρινοι έστειλαν την διαφορά στο +13 (88-75) 1’ και 20’’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Παπαλουκάς το πήρε επάνω του και μείωσε σε 88-77 ενώ ο Κλέιζα με ένα «μεγάλο» τρίποντο έκανε το 88-80 στα 56’’.
Κάθε ελπίδα για τον Άρη την έκοψε στην κυριολεξία ο Μπουρούσης με μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα στο Ντικούδη. Ο Ρίτσαρντσον με βολές έστειλε και πάλι την διαφορά στο +10 (90-80) στα 38’’. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε η διαδικασία των ελευθέρων βολών με τον Τεόντοσιτς να ευστοχεί σε μία από τις δύο (90-81) και στην συνέχεια και πάλι ο Ρίτσαρντσον με τρίποντο να κάνει το 93-81. Ο Παπαλουκάς ευστόχησε σε 2 βολές πήρε το ριμπάουντ στην επόμενη φάση και ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό αν και έχασε με 93-83.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:17-22,44-38,60-58,93-83.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 16, Πεν 3, Τσίλντρες 9, Βούισιτςβ9, Μπουρούσης 13, Χαλπερίν, Κλέιζα 12, Μαυροκεφαλίδης 4, Βασιλόπουλος, Σχορτσανίτης 6, Τεόντοσιτς 11