Κυριακή 23 Μαΐου 2010

Πήρε το 13ο Κύπελλο

Ακόμα ένα κύπελλο, το 13ο, στην πλούσια τροπαιοθήκη του πρόσθεσε ο Ολυμπιακός, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 7-6 του Πανιωνίου στην ψυχοφθόρο διαδικασία της παράτασης, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, καθώς οι 2 ομάδες απέδειξαν γιατί θεωρούνται, με διαφορά, οι κορυφαίες στην Ελλάδα. Το χρυσό τέρμα των Κυπελλούχων Ελλάδας πέτυχε ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου, 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να παίρνει και το βραβείο του MVP της διοργάνωσης. Αρκετά σκληρό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πρώτο 8λεπτο, με τις 2 ομάδες να δίνουν έμφαση περισσότερο στην άμυνα τους και λιγότερο στην επίθεση, και τον Πανιώνιο να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα 1 τέρματος, 1-2. Χαρακτηριστικό της σκληρότητας της πρώτης περιόδου, οι 2 αποβολές που χρεώθηκαν οι Μάζης (Πανιώνιος) και Βλοντάκης (Ολυμπιακός). Οι σφιχτές άμυνες ήταν οι κυρίαρχες και στο 2ο 8λεπτο, καθώς κατά την διάρκεια του σημειώθηκε μόλις 1 τέρμα, από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Χατζηθεοδώρου να ισοφαρίζει σε 2-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός άρχισε να δείχνει μέρος από το καλό του πρόσωπο. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα ήταν απροσπέλαστη, ενώ οι νταμπλούχοι Ελλάδας έδειχναν πως έβρισκαν τρόπο να στέλνουν την μπάλα στα δίκτυα του Πανιωνίου, με τους «κυανέρυθρους», πάντως, να παραμένουν ζωντανοί στο παιχνίδι, χάρη στο τέρμα του Κατσαούνη, με το οποίο μείωσε σε 4-3. Στην 4η περίοδο όμως, ο Πανιώνιος απέδειξε πως άξια διεκδικεί το τρόπαιο, καθώς οι Νεοσμυρνιώτες, όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω, αλλά ισοφάρισαν, αρχικά με τον Μάζη σε 4-4, και εν συνεχεία με τον Μιράλη σε 5-5 (είχε προηγηθεί ο Ολυμπιακός με 5-4 χάρη στον Γ. Αφρουδάκη). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, έτσι οι 2 ομάδες κλίθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, πλέον, μίλησαν, όχι τα συστήματα και οι τακτικές, αλλά η καρδιά. Οι 2 ομάδες έδωσαν ότι μπορούσαν για να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου, αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε, όμως, ήταν ο Ολυμπιακός, καθώς ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου, χάρη σε τέρμα που πέτυχε 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, έγραψε το τελικό 7-6 για τον Ολυμπιακό, χαρίζοντας στην ομάδα του το 13ο κύπελλο, σπάζοντας το ρεκόρ του Εθνικού με 12 κατακτήσεις.