Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2012

Αήττητος για τριάντα ματς στο Ναό

Τριάντα παιχνίδια αήττητος στην έδρα του συμπλήρωσε ο Θρύλος, μετά τη νίκη 3-0 επί του Εργοτέλη. Οι πρωταθλητές έχουν φέτος μέχρι στιγμής οκτώ νίκες, αλλά και δύο ισοπαλίες. Πέρσι έγραψαν ιστορία, καθώς είχαν το απόλυτο σε 15 αναμετρήσεις (κάτι που έκαναν για πρώτη φορά σε επίπεδο Αʼ Εθνικής), ενώ είχαν ολοκληρώσει τη σεζόν 2009-10, όντας για πέντε ματς χωρίς ήττα (τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες) μετά το 0-1 από τον ΠΑΟΚ (24/01/2010). Ο απολογισμός για τους «ερυθρόλευκους» στο σερί που έχουν δημιουργήσει, είναι 26 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Πάντως, για να φτάσουν μέχρι το απόλυτο ρεκόρ τους υπάρχει πολύς δρόμος. Διότι η μεγαλύτερη ελληνική ομάδα έχει κρατήσει το αήττητο στην έδρα της για 74 αγώνες. Κάτι που είχε αρχίσει από τη σεζόν 1970-71 και κράτησε έως και την περίοδο 1975-76, με απολογισμό 65 νίκες και 9 ισοπαλίες.
Βέβαια, οι πρωταθλητές έχουν κάνει ένα αντίστοιχο μεγάλο ρεκόρ στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Από την περίοδο 1997-98 έως και τη σεζόν 2001-02 κατάφεραν να μείνουν αήττητοι στο «σπίτι» τους επί 70 συναπτά παιχνίδια (62 νίκες και οκτώ ισοπαλίες).