Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2012

Πλήρωσε τον εκνευρισμό του

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Λοκομοτίβ Κούμπαν και ηττήθηκε στον ημιτελικό του «Γκομέλσκι Καπ» με 82-79. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 60-46, δεν μπόρεσαν να μείνουν συγκεντρωμένοι στο στόχο τους και ουσιαστικαι… πλήρωσαν τα πολλά νεύρα τους.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα μάθουν τον αντίπαλο τους, αφού ο ηττημένος από το ζευγάρι ΤΣΣΚΑ-Ζαλγκίρις θα αναμετρηθεί μαζί τους την Κυριακή (16:00 Novasports 3) στον μικρό τελικό του τουρνουά.
Στα πρώτα τρία λεπτά πάντως του αγώνα, το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά… Νευρικοί και οι δύο, επιδόθηκαν σε άστοχες επιθέσεις, με τον Ολυμπιακό να έχει σφίξει και λίγο τα λουριά στην άμυνα.
Ο Πρίντεζης αστόχησε από τα 6.75μ. ωστόσο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για να ακολουθήσει ο Σπανούλης για το 0-5! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν σε καλή μέρα, πήρε επιθέσεις, μοίρασε ασίστ στον Παπανικολάου για το 7-12, ωστόσο μία τεχνική ποινή τον κάθισε στον πάγκο.
Η Λοκομοτίβ, όχι μόνο πλησίασε με μακρινά σουτ, αλλά προσπέρασε κιόλας για το 18-13 με τον Γκριγκορίεφ, κλείνοντας το αʼ δεκάλεπτο με 20-16.
Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κάπως χαλαρώσει, ωστόσο το πρόβλημα εστιάζονταν στα άσχημα τελειώματα στην επίθεση. Ο Χάινς με το ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου, ντύθηκε πρωταγωνιστής, παίρνοντας επιθέσεις πάνω του αλλά και κλέβοντας δις τη μπάλα. Εβγαλε αιφνιδιασμούς ο Αμερικανός και με ασίστ στον Περπέρογλου ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με 22-23.
Η Λοκομοτίβ βρήκε τις λύσεις στο πρόσωπο του Σαμπάλκιν και του Τραορέ για το 31-26, κλείνοντας το πρώτο μέρος του αγώνα, με 35-34!
Ο Ολυμπιακός πάτησε παρκέ στο γ΄δεκάλεπτο αρκετά αποφασιστικά και αυτό οφείλεται κυρίως στον αρχηγό του. Ο Σπανούλης με δύο τρίποντα, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 35-40 ενώ σιγόνταρε και ο Πρίντεζης (37-44). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι. Οι Πειραιώτες έβγαλαν το μπάσκετ που μπορούσαν. Καλή άμυνα και αιφνιδιασμοί με τους Χάινς και Περπέρογλου να ανεβάζουν τη διαφορά και να φορτώνουν το καλάθι της Λοκομοτίβ. Ενδεικτικό είναι ότι ο Ολυμπιακός σε 5 λεπτά είχε βάλει 19 πόντους. Το 48-60 μειώθηκε στο τελευταίο λεπτό από τους Ρώσους, ελέω της όποιας χαλαρότητας με το γ΄ δεκάλεπτο να κλείνει με 58-65.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας μπήκαν και στο 4ο δεκάλεπτο καλά, ο Πρίντεζης μάλιστα έκανε το 60-68, ωστόσο δύο τεχνικές ποινές, αφενός έδωσαν την ευκαιρία στην Λοκομοτίβ να ροκανίσει τη διαφορά, αφετέρου επέφεραν εκνευρισμό στους Πειραιώτες με αποτέλεσμα να μην βγάλουν το παιχνίδι τους. Το συγκρότημα του Πασούτιν έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-3 παρακαλώ, προσπερνώντας στο 36΄με 76-71. Ο Περπέρογλου με γκολ φάουλ μείωσε σε 76-74, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην λειτουργία της ομάδας. Ίσα-ίσα που το έκανε ντέρμπι και οδήγησε το ματς στην διαδικασία των βολών. Ο Σπανούλης είχε κάνει με απίστευτο ντράιβ το 78-79, ο Μπάρον όμως τον μιμήθηκε, ενώ το λάθος του Κώστα Παπανικολάου (έχασε τη μπάλα) στα 14΄΄ ήταν καταλυτικό.
Η Λοκομοτίβ είχε το προβάδισμα με τις βολές, ο Ολυμπιακός έβγαλε σουτ στα 4΄΄με τον Γκετσεβίτσιους, αλλά η άμυνα ήταν καλά προσαρμοσμένη πάνω του, οπότε… ήρθε η ήττα με 82-79.
Τα Δεκάλεπτα: 20-16, 35-34, 58-65, 82-79.
Λοκομοτίβ Κούμπαν (Πασούτιν) Γκριγκόριεφ 10 (2/3τρίπ., 4κλ.), Σαμπάλκιν 6, Λιχοντέι 3 (0/1τρίπ.), Γιασάιτις 5 (3κλ.), Μπάρον 21 (1/2δίπ., 3/7τρίπ., 4/9β.), Μάριτς 10 (5ρ.), Τραορέ 10 (5ρ.), Καλάθης 17 (5/12δίπ., 2/5τρίπ., 1/2β., 8ασ., 3κλ., 6ρ.)
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας) Χάινς 11 (2ασ.), Σπανούλης 18 (2/3δίπ., 3/6τρίπ., 5/9β., 6ασ.), Περπέρογλου 10 (0/2τρίπ.), Ντόρσεϊ 1 (8ρ., 2κλ.), Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Γκετσεβίτσιους 2 (0/4τρίπ.), Πρίντεζης 17 (4/8δίπ., 2/6τρίπ., 6/14β.), Παπανικολάου 10 (2/4τρίπ., 2κλ.), Μάντζαρης 3 (1/2τρίπ., 3ασ.)