Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

Έχει χαρακτήρα και μαγκιά

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαμψαν και το εμπόδιο της Μπάγερν Μονάχου νικώντας με 88-83 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων της Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός έδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι γιατί είναι η κορυφαία ομάδα της Ευρώπης τα δύο τελευταία χρόνια.
Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι έπαιξαν με τη… φωτιά στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν ακόμα μία νίκη όπου εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τους δώσει την πρωτιά στον όμιλο.
Έδειξαν χαρακτήρα και μέταλλο πρωταθλητή οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και χωρίς να έχουν και τον φυσικό ηγέτη τους τον Βασίλη Σπανούλη, στην καλύτερη του ημέρα (σ.σ.: πέτυχε 10 πόντους), και με μπροστάρηδες τους Ντάνστον, Λοτζέσκι και Πρίντεζη, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Μία τεράστια ομάδα με χαρακτήρα και πολλά… καρύδια ακόμα και όταν η μπάλα «καίει». Εξάλλου, ο τσαμπουκάς, το πάθος και η μαγκιά είναι τα τρία στοιχεία που ξεχωρίζουν σε αυτή την ομάδα.