Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2013

Πήρε το τρίποντο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Παμβοχαϊκό για την 8η αγωνιστική, επικράτησε με 3-1 σκορ και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα για το πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών στο βόλεϊ.
Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν ιδιαίτερα ψυχωμένοι κόντρα στους φιλοξενούμενους κι από την αρχή του πρώτου σετ έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους, κατακτώντας το σχετικά εύκολα με 25-16 και έδειξαν να βάζουν ουσιαστικά τις βάσεις για το τρίποντο. Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός έδειξε  να μην επηρεάζεται από το 1-0 και μπήκε ξανά στο ματς, επικρατώντας στο σετ με 25-21. Η συνέχεια όμως ήταν «ερυθρόλευκη» υπόθεση, με το συγκρότημα του Δημήτρη Καζάζη να αποδίδει όμορφο βόλεϊ στο τρίτο και το τέταρτο σετ, στοιχείο που τους χάρισε τη νίκη και τους επιτρέπει να πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία του κρίσιμο παιχνίδι με την Νόλικο Μαασέικ για το Champions League.
Τα σετ: 25-16, 21-25, 25-20, 25-16.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (6/22 επ, 1 μπλοκ, 1 άσος, 41% υπ – 35% άριστες), Γιούρισιτς 5 (4/5 επ, 1 άσος), Καλντέιρα 22 (18/33, 1 μπλοκ, 3 άσοι, ^0% υπ – 36% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (17/31 επ), Σμαραγδής 8 (3/8 επ, 3 μπλοκ, 2 άσοι), Κουρνέτας 1 (επίθεση) / Στεφάνου (79% υπ – 54% άριστες), Μαρούλης 2 (μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ), Κοκκινάκης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (επίθεση).