Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Παρέλαση στη Δράμα

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της Δράμας, με εκπληκτική εμφάνιση, ειδικά στην 3η περίοδο του αγώνα και έδειξε ότι μπορεί να παίξει θεαματικό μάσκετ, παρά τις πολλές απουσίες από τους τραυματισμούς. Σαν να μην έφταναν όλα τα προβλήματα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, ο Λαφαγιέτ γύρισε το πόδι του στην τελευταία επίθεση της 3ης περιόδου και οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν ότι πρόκειται για διάστρεμμα, με τα παραιτέρω ιατρικά συμπεράσματα να αναμένονται από το αρμόδιο τημ των πειραιωτών. Ο Θρύλος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, είχε σε εξαιρετική βραδιά τους Αγραβάνη και Πέτγουεϊ και επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στις νίκες! Η εικόνα του αγώνα Το 0-7 του ξεκινήματος του ματς έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του Ολυμπιακού, ο οποίος κράτησε την μοάδα της Δράμας στους 11 πρώτους, στη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός και στη δεύτερη περίοδο. Με τον Αγραβάνη να "πυροβολεί" έξω από τα 6.75 και τους Πέτγουεϊ, Μάντζαρη, Σπανούλη και Λαφαγιέτ να μη χαρίζουν στις αμυντικές ολιγωρίες του αντιπάλου, έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +25 (23-48). Με εκπληκτική άμυνα και εξαίρετα ποσοστά στα σουτ του, ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι είχε διάθεση να καθαρίσει το ματς από το πρώτο μέρος. Κάνοντας το 14-30, ο Λαφαγιέτ έστειλε με δίποντο τη διαφορά στο +16, 6.:50' . Η Δράμα κατάφερε μόνο να πλησιάσει με βολές του Όντομ, οι οποίες εκαναν το 44-58, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο στο 45-62 Στο τέλος της ο Λαφαγιέτ γύρισε τον αστράγαλο του στην τελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου και αυτό σήμανε την αποχώρηση του από τον αγώνα. Με ένα γρήγορο 5-0 στην αρχή της 4ης περιόδου, ο ΚΑΟΔ έκανε το 50-62 και ο Σφαιρόπουλος ζήτησε τάιμ άουτ. Στο 53-65 του ΚΑΟΔ, ο Θρύλος απάντησε με κάρφωμα του Ντάνστον και τρίποντο του Σπανούλη για το 53-70. Αμέσως μετά, το 53-76 έγινε με δύο τρίποντα του Μάντζαρη και και κάπου εκεί, ο Θρύλος "σφράγισε" την επικράτηση του, η οποία ήρθε με το τελικό 64-82 Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-48, 45-62. 64-82