Σάββατο 25 Μαρτίου 2017

Πρόκριση με βομβαρδισμό τριπόντων

Με χαρακτηριστική ευκολία οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα που απαιτούνται για να κατακτήσουν το φετινό κύπελλο μπάσκετ. Νίκη με 29 πόντους χάρη στη μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα με 10/17 (57%) και την ομαδικότητα, καθώς είχαν 26 ασίστ. Με την Εβίνα Μάλτση να οδηγεί επιθετικά τον Θρύλο και να κάνει τη διαφορά όταν οι κοπέλες του Θρύλου έχτισαν τη διαφορά. Και την Κυριακή το απόγευμα (17:00) ο τελικός...
Νευρικό ξεκίνημα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Είναι χαρακτηριστικό πώς στα πρώτα 6 λεπτά είχαν σκοράρει μόλις 9 πόντους, με τη Μάλτση να έχει 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και τις υπόλοιπες "ερυθρόλευκες" μόλις ένα καλάθι. Κι αυτό ήταν το στοιχείο που έδωσε στον Πρωτέα την ευκαιρία να μείνει κοντά στο σκορ στο δεκάλεπτο. Παίζοντας αργό μπάσκετ, με τον Θρύλο να μην μπορεί να παίξει όπως αρέσκεται και στο 8' το σκορ να είναι 10-13. Η είσοδος της Δημητράκου έδωσε μια δεύτερη λύση στην επίθεση, εκείνη σημείωσε 4 πόντους στο φινάλε της περιόδου, που έληξε με 17-10 για τον Ολυμπιακό.
Αυτό άλλαξε, όμως στη δεύτερη περίοδο. Με τις νταμπλούχες Ελλάδας να κάνουν σερί 8-0 και συνολικά 12-0 με 4 πόντους στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, για να προηγηθούν με 15 πόντους (10-25) στο 12'. Αυτό ήταν... Το νερό είχε μπει από νωρίς στο... αυλάκι και οι κοπέλες του Θρύλου παρά την αστοχία τους στα σουτ δύο πόντων (37,5%), ήταν εξαιρετικές από μακρινή απόσταση. Και συνέχισαν να ελέγχουν τα ματς καθώς η διαφορά των 15 πόντων έφτασε και στους 18 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, στα 41'', με τις "ερυθρόλευκες" να προηγούνται 39-21 για να κλείσει το ημίχρονο στο +16 (39-23). Στο διάστημα αυτό, το σκοράρισμα ήρθε από Καλτσίδου και Σταμάτη.
Σταθερότητα και στο τέλος… 29άρα!
Η τρίτη περίοδος χωρίζεται σε τρία... μέρη. Το πρώτο ήταν ως το 23'. Εκεί που οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν στο ματς με αποφασιστικότητα και έφερα την διαφορά στους 23 πόντους, με νταμπλ σκορ (23-46). Εξαιρετική εκκίνηση με σερί 7-0 και το πρώτο καλάθι της Κάιζερ στο ματς. Η αντίδραση του Πρωτέα ήρθε από την άμυνα, για να κάνει δικό του σερί. Μέσα σε περίπου δύο λεπτά απάντησε με 9-0 και τις "ερυθρόλευκες" να κολλούν επιθετικά για περισσότερα από 4 λεπτά και το σκορ να είναι πλέον 32-46. Η διαφορά έπεσε λίγο πιο μετά και στους 12 (38-50) με τους πόντους από Γουάιτ και Σκρμπα και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αλλάξει τη ροή του ματς. Όμως με αρχή την άμυνα και την Μάλτση να σημειώνει 5 καθοριστικούς πόντους -μεταξύ αυτών και το τρίποντο σε "νεκρό" χρόνο- το δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-40.
Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε καθώς με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, δεν μπορούσε να αλλάξει η εικόνα του ματς. Και το θέμα είναι πώς οι κοπέλες του Ολυμπιακού συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, την ώρα που η ομάδα της Βούλας πάλευε μεν, αλλά δεν μπορούσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα του Θρύλου. Η Καπογιάννη έριξε στο ματς όλες τις παίκτριές της, δίνοντάς τους χρόνο συμμετοχής και το μόνο που άλλαξε ήταν η διαφορά υπέρ τους. Αρχικά ήταν στους 20, μετά σταθεροποιήθηκε στους 22, όμως στα τελευταία 4 λεπτά μεγάλωσε. Οι πολλές αλλαγές από τους προπονητές των δύο ομάδων την έφεραν από τους 20 (55-75) στους 29 (56-85), καθώς στο διάστημα αυτό οι "ερυθρόλευκες" έκαναν σερί 10-1.
Τα δεκάλεπτα: 10-17, 23-39, 40-61, 56-85.
Πρωτέας Βούλας (Αλέκος Δάγλας): Καρλάφτη 3, Γουάιτ 11, Χατζηβασιλείου, Σπυριδοπούλου 15, Κολλάτου 4, Ράτζα, Σκρμπα 14, Νικολοπούλου 8, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου, Μαγγίνα 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 2 (3 ασ.), Σταμάτη 15 (3/5 τρ., 3 ασ., 3κλ.), Δημητράκου  15 (1/2 τρ., 4ασ., 3κλ.), Χατζηνικολάου 4 (6ρ., 5 ασ., 2κλ.), Κάιζερ 9, Μάλτση 18 (4/7 τρ., 6ασ., 1κλ.), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 5 (3ρ.), Τζόνσον 6 (6ρ., 1κοψ.), Κοσμά (5ρ., 2κλ.), Καλτσίδου 11 (1τρ., 4ρ., 3 ασ., 1κλ., 1κοψ.) Φουράκη.