Παρασκευή 26 Μαρτίου 2010

Παρέσυρε την Πρόκομ

Ολυμπιακός πετάει για Παρίσι με ενδιάμεσο σταθμό στην Πολωνία. Γιατί με τη χθεσινή του εμφάνιση και το 2-0 ως προίκα από τα παιχνίδια στο ΣΕΦ, μάλλον δεν θα χρειαστεί να επιστρέψει για να… σφραγίσει το εισιτήριο.
Όπως και να 'χει, μετά το 90-73 επί της Πρόκομ, έχει τρεις ευκαιρίες για να πάρει μια νίκη που θα τον στείλει στο φάιναλ φορ.Ο Παναγιώτης Γιαννάκης εμφανίστηκε πολύ πιο… διαβασμένος από το πρώτο ματς.
Η άμυνα προσαρμόστηκε και για ένα μεγάλο διάστημα στο πρώτο μισό "έπνιξε" τους (ας πούμε) Πολωνούς. Ο Κίντελ Γουντς ήταν αυτός, που με την αρωγή του Ντάνιελ Γιούιν κρατούσαν την Πρόκομ ζωντανή, όμως η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις (στη μεγαλύτερη τιμή της έφτασε στο +17).
Ο Τόμας Πατσέσας έκανε ακριβώς το αντίθετο. Ξεκίνησε με τον Γιάγκλα στη θέση του Μπαρέλ, ο οποίος ήταν πονοκέφαλος στο πρώτο παιχνίδι για την άμυνα του Ολυμπιακού.
Η… έμπνευσή του δεν δικαιώθηκε, η "ερυθρόλευκη" άμυνα είχε έναν πονοκέφαλο λιγότερο, ενώ και στο άλλο μισό, ο Γερμανός δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το… πολυβόλο Κλέιζα.Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν με 12-4, πήγαν σε διψήφια διαφορά (18-8) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με "αέρα" εννέα πόντων (24-15).
Ο "δράκος", σε αντίθεση με το πρώτο ματς, έψαξε βαθιά στον πάγκο του, καθώς στα πρώτα 17 λεπτά είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες, εκτός από τον Πάτρικ Μπέβερλι.Βεβαίως υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες, όπως για παράδειγμα το γεγονός ότι ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έπαιξε μόλις 1.09'', στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πριν αποσυρθεί νιώθοντας ενοχλήσεις στο πόδι.Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, ξεκινώντας από την καλή του άμυνα.
Με σταθερά σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Κλέιζα και Τεόντοσιτς, με τον Παπαλουκά να συνεισφέρει και τους ψηλούς να κάνουν τη δουλειά τους και στα δύο μέρη του γηπέδου, πήγε στο 33-20, ανέβασε τον δείκτη στο 39-23, για να φτάσει στο ψηλότερο σημείο στο 44-27.Κάπου εκεί το ροτέισον, η κακή αμυντική συμπεριφορά του Βούισιτς, το αίσθημα της αυτοσυντήρησης για τους φιλοξενούμενους και μια αδικαιολόγητη χαλάρωση των "ερυθρόλευκων", έφεραν τα πάνω κάτω, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί αρχικά σε 44-35 (0-8), για να λήξει το ημίχρονο με το σκορ στο 46-38.Το άσχημο φινάλε είχε και ανάλογα κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Ολυμπιακός παρουσίασε την… περσινή νόσο (δεν "σκότωνε" τον αντίπαλο), μένοντας για περίπου 3.30'' χωρίς πόντο. Η Πρόκομ αρχικά μείωσε στο καλάθι (46-44) και στη συνέχεια (24.10'') ισοφάρισε (49-49). Το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή, με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη ψυχολογία.Κάπου εκεί το ματς έγινε ροντέο.
Αντιαθλητικό του Βάρντα στον Τεόντοσιτς, αντιαθλητικό του Παπαλουκά στον Γιάγκλα, τεχνική ποινή στον Πατσέσας, άναρχο παιχνίδι, εμμονή των Πολωνών σε σουτ τριών πόντων για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά η αφύπνιση του Κλέιζα έδωσε στον Ολυμπιακό ανάσα. Έξι συνεχόμενη πόντοι και το σκορ έγινε 57-52.
Οι Πολωνοί είχαν επιστρέψει, ο Χρίτσανιουκ μείωσε δύο φορές στο καλάθι, αλλά το τρίποντο τού Τεόντοσιτς και το καλάθι του Τσίλντρες, έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-58).
Οι φιλοξενούμενοι είχαν ροκανίσει τη διαφορά από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο (-11, -8, -4). Τί μπορούσε να σημαίνει αυτό για την τελευταία περίοδο, όπου θα προέκυπτε και ο νικητής;
Μάλλον τίποτα, αφού ο Ολυμπιακός ήταν πολύ σκληρός για να χάσει. Μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά ο Παπαλουκάς είχε 2/2 τρίποντα, ο Κλέιζα ένα έμμεσο τρίποντο, ο Τσίλντρες κατέβασε στην άμυνα δύο φορές τον γενικό και το σκορ έγινε 71-60.
Ο Ολυμπιακός είχε πατήσει γκάζι. Ο Τεόντοσιτς με την ένατη τελική πάσα του οδήγησε τον Βούισιτς σε κάρφωμα άνευ αντιπάλου, για να γίνει το 77-62 και να στηθεί χορός, έξι λεπτά πριν το τέλος. Λίγο νωρίτερα ο Παπαλουκάς είχε φτάσει στους 17 πόντους, με τον Κλέιζα στους 24 και τον Τεόντοσιτς στους 12!
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε παράσταση για έναν ρόλο, ο κόσμος αποθέωσε τους "ερυθρόλευκους", που πλέον είναι με το ένα πόδι (για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά) στο φάιναλ φορ.
Τα δεκάλεπτα: 25-14, 46-38, 62-58, 90-73.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Τεόντοσιτς 14 (2), Χαλπερίν 2, Τσίλντρες 11 (1), Κλέιζα 26 (2), Σχορτσιανίτης 5, Πεν, Παπαλουκάς 20 (4), Βασιλόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 4, Μπουρούσης 2, Μπέβερλι 2, Βούισιτς 4.